نظریات روانشنا سی جدید از ترمه ( نمونه مورد تحقیق : جامعه ایرانی )

مطالب زیر همگی به جامعه ، خانواده و برداشت فرد از زندگی بستگی دارد .

 

 

عقده شهرت :

عقده ای است که در افرادی که به گونه ای شکست خورده اند دیده

 

می شود اینگونه افراد که مدتی مظلوم بوده اند می خواهند به اطرافیانشان ثابت کنند که می توانند مؤفق شوند و به دنبال شهرت می روند و دیگر سعی می کنند مورد ظلم قرار نگیرند یا به دفاع از افرادی که در حقشان ظلم شده و مثل خودشان بوده اند بر می خیزند . این افراد در جنبه مثبت کار می کنند و برای جامعه خطرناک نمی با شند .

 

 

عقده شهوت :

این عقده در افرادی دیده می شود که مدتی به دلیل درس و .... از جنس مخالف دور بوده اند وبه ناگاه به طرف جنس مخالف کشیده می شوند و به صورت افسار گسیخته سعی  در ارضای روابط خود به صورت روابط نامشروع دارند ( زنا ) اینگونه افراد پس از مدتی طرز تفکر منطقی خود را از دست می دهند تمام فکرشان شهوانی است در صورتیکه در خلوت خود افکار خود را نیز قبول ندارند . این افراد اگر در سنین پایین درمان نشوند برای افراد جنس مخالف خود خطرناک تلقی می شوند . و این کارشان برای جامعه نیز خطرناک می باشد .

 

اینگونه افراد فقط امیال شهوانی برایشان مهم است و دیگر بعد از مدتی عقل واحساسشان تابع شهوتشان می شود .

 

 

عقده انتقام :

عقده ای است در افرادی که تحت سلطه و ستم کسانیکه عقده شهوت داشتند  قرار گرفته ا ند و به قصد انتقام از این جنس و این گروه به خود تخریبگری و تن فروشی یا انتقام از امثال آنان می پردازند ( مرد ان و زنان ) این عقده نیز جنبه تخریبگری دارد و برای جامعه و مردمش خطرناک است .

 

مثلأ کسی که شکست عشقی خورده کسی دیگر را شکست می دهد . یا به  تن فروشی رو می آورد یا کسی که ایدز گرفته افراد جامعه ای که در بیماریش مقصر بوده اند انتقام می گیرد.

 

 

عقده خود کم بینی و حسادت :

فردی که دچار عدم اعتماد به نفس است و در خود کمبودهایی

 

 می بیند و قادر به ارتباط برقرار کردن با دیگران نیست به مسخره کردن دیگران می پردازد مثلأ کسی که خوب نمی تواند صحبت کند کسی را که مشهور است و محبوبیت دارد مسخره می کند .

 

 

عقده آلتی

: عقده ی است که در دخترانی که شکست عشقی خورده اند یا مردان زندگیشان خوب نبوده اند  دیده می شود آنها خواهان آن هستند که پسر باشند و به همجنسان کنونی خود ثا بت کنند که پسر خوب هم می توان بود و زندگی خوب فقط در داشتن امیال و ارضای جنسی نیست . یا بر اثر تبعیضاتی که در جامعه وجود دارد یا تفا وتی که در خانواده بین دوجنس می گذارند دوست دارد که جای  جنس مخالف خود باشد  . این  عقده در مردان به گونه ای است که دوست دارند( در خلوت خود )  جای جنس مخالف خود قرار بگیرند و از اینکه 1- نتوانند شوهر خوبی  از نظر جنسی  برای همسرانشان باشند هراس دارند و آرزوی زن بودن می کنند 2- و.....

 

هراس  باروری :

دخترانی که تجربه دوستی (عشقی ) نامؤفق داشته اند از پسران

 

 می ترسند و دوست ندارند فرزندی به دنیا بیاورند بنابراین از ازدواج و باروری و زاییدن  به خصوص آوردن فرزند پسرهراس دارند . چون اشکالات رفتاری فرزندان را در تربیت نادرست از طرف مادر می دانند . بنابراین از باروری هراس دارند و از ازدواج  می ترسند .

 

 

 نظریه فرزند بر عکس والدین : اگر فرزندی رفتاری از پدر و مادرش را نپسندد رفتاری برعکس آن را در زندگی بر می گزیند .  بیشتر دخترانی که مادران مهربانی داشتند دوست ندارند مثل مادرشان به فرزندانشان وابسته باشند و  بیشتر دخترانی که مادرانی سرد داشته اند نسبت به فرزندانشان گرم رفتار می کنند . واین رفتار فرزندان  به نحوه  نتیجه گیری آنها از رفتار والدینشان بستگی دارد .

 

 

همجنس بازی : 

علت همجنس بازی شکستهای عشقی متعددی است که  سلامت روانی و جسمی فرد  بعد از مدتی به خطر می افتد و فرد اگر از نظر حسی لمسی باشد به سکس با همجنس خوانده می شود که زیادی این امر باعث سرد مزاجی فرد از جنس مخالف و تنفر از غیر همجنس

 

 می شود .

 

 

خودشیفتگی : 1-

افرادی که از جانب دیگران تجلیل می شوند  بعد از مدتی خودشیفته می شوند و حتی رفتارهای بد خود را درست می دانند .

 

2- افرادی که از جا نب دیگران تجلیل نمی شوند برای اینکه به خود پاداش درونی دهند از خود تعریف می کنند به صورت اغراق آمیز  و خودشیفته می شوند .

 

 

دلیل ادامه ی رفتار نادرست افراد : 

ما در ایران یاد گرفته ایم وقتی کسی را دوست داریم حتی اگر در حق ما بدی کرد از او تعریف کنیم و ناراحتش نکنیم اما بهترین راه برای اینکه یک فرد رشد معقول و منطقی اش را طی کند آن است که رفتارهای بدی که از طرف  صورت می گیرد و ما را ناراحت می کند به او گوشزد کنیم . چون اگر اینکار را نکنیم باعث خودشیفتگی فرد و در خود فنا شدن او می شویم و در حق خود و دیگران ظلم کرده ایم و او به کارهای بد خود ادامه خواهد داد .

 

شاد بودن و زندگی معقول هر شخص در پناه دوست داشتن  خود اوست از طریق اهمیت دادن معقول به خودش نه از طریق اطاعت و به استثمار کشیدن خود از طرف دیگران می باشد . 

 

 

انسانهای خودشکوفا : 

انسانهایی کمک رسان به مردم که فقط به نیازهای فیزیولوژیکی  و جنبه مادی  توجه نکرده جنبه معنوی امور را هم در نظر می گیرند در بین آدمهای تحصیلکرده و غیر تحصیلکرده به یک میزان دیده می شوند و هدفشان از زندگی کمک به دیگران و  جامعه می باشد و دید مردم را نسبت به خود و شغلشان  دوست دارند مثبت نگاه دارند با دید وسیع و باز به امور می نگرند .

 

انسانها بر اساس موقعیت گهگداری آزار دیگران را تحمل میکنند اما بعد از مدتی صفت بد که پنهان بوده با دیدن آدمهای بد که بستگی به تحمل فرد دارد بروز می کند  خود به آزار دیگران

 

 

 می پردازند و خود نیز دیگر آزار می شوند نسبت به کسانی این رفتار ظاهر می شود که  به او زور گفته اند یا قصد فریبش را دارند . در کسانیکه نسبت بهره هوشی پا یین دارند و... عقده انتقام نسبت به همه ی افراد ظاهر می شود اما در افراد که بهترند نسبت به کسانیکه او را به بازی

 

 

گرفته اند یا قصد فریبش را داشته اند ظاهر می شود .  یا در حد کمال این صفات بد از بین رفته  به عقده شهرت و برتری طلبی نمایان می شود .  

 

 

با تشکر از عزیزانی که  من را  با کمال صداقت با گفته ها و نظراتشان یاری کردند .

 

 

محقق و نویسنده : ترمه _م

 

 

هرگونه برداشت بدون اجازه نویسنده پیگرد قانونی دارد .           

/ 2 نظر / 3 بازدید
دکتر محمود کفعمی

درود به شما دوست عزیز عالی بود امید وارم در کارتان موفق باشید منتظر شما هستیم با یک افتخار دیگر از ابی نازنین اپ شدیم بدرود

مهرداد

دست شما درد نکنه خیلی خوب بود فکر کنم بالای 90 درصد مردان ایرانی دچار عقده شهوت هستند که شما تشریح فرمده اید موفق باشید