آیا افرادی که به مشاور مراجعه می کنند "بیمار روانی" اند؟!!

مطلب زیر برگرفته از دست نوشته های سرکار خانم یادگاری مدیر وبلاگ مشاوره و رانشناسی بوده است : http://www.capfy.blogfa.com
.
.
.

یکی از مسائلی که باعث می شه افراد از رفتن نزد مشاور پرهیز داشته باشند این هست که فکر می کنند فقط انسان هایی که بیماری های حاد روانی دارند به این جور مراکز مراجعه می کنند!!

لذا یک توضیح مختصری در این زمینه خدمتتون عرض می کنم تا مسأله روشن بشه.

در قسمت مسائل مربوط به بهداشت روانی چند واژه کاربرد داره: مددکار، مشاور، روان شناس، روان پزشک

مددکار معمولا در مراکز بهزیستی کار می کنه و کارش داخل شدن در زندگی مددجو  به صورت مستقیم و کمک رسانی مستقیم به او هست مثل مددکارانی که در زمینه ی کار با معتادان فعالند یا در بهزیستی مشغول به کار هستند.

مشاور شخصی هست که دوره های تخصصی و ویژه رو برای ایجاد یک ارتباط سالم با افراد گذرونده و یاد گرفته که با مهارت های خاصی به افراد کمک کنه تا خودشون مشکلات روزمره ی زندگیشون رو حل کنند و بهتر و درست تر به زندگی نگاه کنند. در واقع چون در مواقع بحرانی همه ی انسان ها نمی تونن مسائل رو از هم تفکیک کنند و مشکلاتشون رو به صورت واقع بینانه حل کنند؛ مشاور به فرد کمک می کنه تا مشکلات زندگیش به بحران ماندگار یا بیماری روانی منجر نشه و در واقع اصول و مهارت های زندگی و رابطه با دیگران و حل مسأله رو یاد بگیره.

روان شناس شخصی هست که دوره های تخصصی ویژه ی بیماری های مختلف روانی رو طی کرده و با مهارت های خاص رفتاری و شناختی می تونه به افرادی که در زمان بحران های زندگی شون به مشاور مراجعه نکردند و این مشکل به یک بیماری منجر شده کمک کنه تا بعد از گذراندن جلسات متعددی بتونن بیماری رو از بین ببرند یا مهار کنند. لازم به ذکر هست که روان شناس به هیچ وجه دارو تجویز نمی کنه و صرفا درمان های غیر دارویی رو انجام می ده. روان شناسی به شاخته های مختلفی تقسیم می شه از جمله: روان شناس بالینی(مربوط به بیماری های روانی) روان شناس آموزشی، روان شناس کودکان استثنائی و روان شناس عمومی.

و سرانجام روان پزشک.... اگر فرد دارای مشکل از رفتن نزد مشاور و روان شناس پرهیز کرد و مشکلش حاد شد؛ مجبور می شه برای اینکه زندگی سازگاری رو بتونه در پیش بگیره نزد روان پزشک بره و قرص و دارو مصرف کنه. گاهی اوقات هم که باز از این کار سرباز می زنه اطرافیان او رو مجبور به این کار می کنند.

سرانجام اگر شخصی از همه ی این روش های مذکور سرباز زد متأسفانه یا گرفتار بیماری های حاد روانی و اجتماعی خواهد شد یا سر از بیمارستان های روانی در خواهد آورد.

بنابراین خوبه که رفتن پیش مشاور برای جلوگیری از موارد حاد بعدی جزو فرهنگ همه ی ما بشه تا بتونیم لذت زندگی رو خودمون و اطرافیانمون درک کنیم.

دلگرم باشید و دلارام/یادگاری

/ 0 نظر / 150 بازدید