پرواز مرگ با قرص شادی

( بررسی آثار سوء اعتیاد به ماده شادی آور اکستازی در میان جوانان )

 


دو تا گیلاس دور گوش هاش انداخت و روی تاب نشست . پاهاش رو خم و راست کرد و تکانی به تاب داد. از توی ساختمان صدای موزیک می اومد . سعی کرد حرکت تاب با ضرب آهنگ موزیک هماهنگ باشه . بعضی ها دوست دارن توی تاریکی با دوستشون برقصن ، اما اون دوست داشت تو دل شب تنها باشه . دفعه اول که اکس زد، خودش رو از همه سر می دید . به همین خاطر تا صبح رقصید . حالا دلش می خواست تنها باشه. یکی صداش می زد . دوست بود ، دوستی که آورده بودش اینجا... -امشب بیا بریم پارتی ، سر حال می شی.
جوابی نداد . سر حال بود .« مهتاب ، چه قشنگی !» ماه اون بالا بود . صورتش گرد و سفید . قرصی که خورده بود هم همین طور . قول داده بود که از همیشه خوش ترباشه . مهتاب قشنگ بود . تاب که بالا می رفت ، دستش رو دراز می کرد طرف ماه . « همیشه برام بخند، مهتاب !» اتوبان رو برای اون دو تا خلوت کرده بودن . عروس و داماد با هم می رفتن خونه. همه ماشین ها رو جا گذاشته بودن . مهتاب خندید . تاب اوج می گرفت و بعد پایین می رفت . باد افتاد توی تور سفیدش . تندتر ، باز هم تندتر .« زندگی مال ما دو تاس». دستش رو دراز کرد به طرف ماه .«مهتاب ...» یه ماشین بزرگ وسط اتوبان بود . به ماه نگاه کرد . صدای ترمز گرفتن ماشین توی گوش هاش پیچید ...
تاب که ترمز نداشت . ماه چقدر نزدیک بود! تور سفیدش خونی شد . باید صورت ماه رو پاک می کرد . موهاش رو زد کنار . تمام صورتش خونی بود . مهتاب رو نگاه می کرد . « همیشه با هم ، روز خوش و شب تار. » نوک انگشت هاش به ماه خورد. خون به صورت ماه پاشیده . تاب رو تندتر کرد . یکی به طرف تاب می آد . شاید می خوان ماه رو ازش بگیرن . دست هاش روز از هم باز کرد. تاب رفت عقب و اومد جلو . بالا.... پرید بالا . ماه رو محکم گرفت . با دو تا دست هاش . « مهتاب ، هیچ کس نمی تونه ما رو از هم جدا کنه» خون مهتاب زمین رو گرم و خیس کرده بود. یک نفر از خانه دوید بیرون .
- دختره مهمونی رو خراب کرد. برای چی آوردیش اینجا؟
- خواستم یه خورده سر حال بیاد . برگشتن توی ساختمان . صدای موزیک بلند تر شد . مهتاب ، ماه رو توی دست هاش داشت . تور سفید روی سرش بود و به خانه بخت می رفت...
 اکستازی (Ecstasy) چیست ؟
نام علمی اکستازی متیلن دی اکسی - ان - مت آمفتامین 1 است . این ترکیب روان افزا به طور مصنوعی ساخته می شود . MDMA ترکیب جدیدی نیست . نخستین بار در سال 1912 یک شرکت داروسازی آلمانی به نام مرک (MERCK)  ، با هدف ساخت ترکیباتی برای کنترل و مهار اشتها در افراد چاق ، این ماده را تولید کرد . اما استفاده از آن تا اواخر دهه 1970 به تعویق افتاد . در این زمان، روان شناسان و روان پزشکان MDMA را داروی مناسبی برای درمان اختلالات روانی و عاطفی معرفی کردند . این محصول در دهه 1980 از انبار کارخانه ها خارج شد و مورد استفاده متقاضیان خیابانی خود قرار گرفت . در سال 1985 ، دولت آمریکا مصرف این ترکیب را ممنوع اعلام کرد و مطالعات انجام شده د رمورد حیوانات آزمایشگاهی در سال 1986 ، آثار مخرب اکستازی را بر سیستم عصبی نشان داد . اکستازی خالص ، پودری سفید متشکل از کریستال های ریز است . از این پودر بوی کپک به مشام می رسد . در صورت وجود ناخالصی ، اکستازی به رنگ های قرمز و قهوه ای نیز دیده می شود . این ماده به اشکال قرص ، کپسول ، پودر استنشاقی و بر چسب های پوستی موجود است . اکستازی را تزریق هم می توان کرد . اما در اغلب موارد ، اشکال خوراکی آن مصرف می شود . میزان MDMA در هر قرص از 9 تا 117 میلی گرم متفاوت است . قرص های موجود در بازار حاوی مقدار اندکیMDMA و درصد زیادی ناخالصی هستند . کافئین ، افدرین (تحریک کننده) ، PMA (فعال کننده سیستم عصبی) ،  DXM ،MDA  (ترکیبی کشنده) ، pcp و speed  از جمله مواد محرکی هستند که به عنوان ناخالصی به قرص های اکستازی افزوده می شوند . 
 دکتر شهاب صالح پور ، متخصص بیماریهای عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، استفاده از مواد مصنوعی محرک از خانواده آمفتامین همچون اکستازی را در جهان رو به گسترش می داند و می گوید : « بر اساس هشدار سازمان ملل متحد ، خرید و فروش و مصرف این مواد را به دشواری می توان کنترل کرد . زیرا قیمت آنها ارزان است و به آسانی همه جا در دسترس هستند . این نوع مواد شادی آور یا شادی افزا ، به دلیل ایجاد احساس شعف موقت ، برای جوانان جذابیتی خاص پیدا کرده اند . در تایلند ترکیبات مت آمفتامین به شکلات افزوده می شود و به نام یا - با (ya-ba) ، که در زبان تایلندی به معنای داروی جنون است ، به کودکان و نوجوانان فروخته می شود .
قرص های speed  را رانندگان تاکسی می خورند و با سرعت 160 کیلومتر در ساعت در بزرگراه های تایلند تردد می کنند . همچنین این قرص در تایلند در کنار مشروبات الکلی برای مشتریان سرو می شود . در اندونزی ترکیبی مشابه به نام شابو (shabu)  به بازار عرضه شده که ارزان قیمت است و معمولاً روسپیان و مشتریان آنها از آن استفاده می کنند . مردم محلی به آن برادر فقیر کوکائین می گویند . افراد طبقه متوسط به جای آن اکستازی مصرف می کنند که گران تر است . بررسی های به عمل آمده در انگلستان نشان می دهد که یک میلیون نفر اکستازی مصرف می کنند . به این دارو در انگلستان داروی عشق گفته می شود ».
به این ترتیب ، دارویی که در سال های پس از جنگ جهانی اول برای درمان افسردگی سربازان آمریکایی و آلمانی به کار می رفت ، در دهه های بعد ، به عنوان یک ماده شادی آور رواج یافت.


آثار مصرف اکستازی
حمید -ع هیجده سال دارد . وی دانش آموز دوره پیش دانشگاهی است . حمید را در بخش اعصاب و روان یکی از بیمارستان های تهران بستری کرده اند . وی که در حدود یک ماه پیش به قصد خودکشی رگ دست خود را از ناحیه مچ بریده است ، در پاسخ به این سؤال که چرا اکستازی مصرف می کند ، می گوید :«شادی اش را نمی شود وصف کرد».
دکتر آذردخت مفیدی ، روان پزشک و روانکاو سازمان پزشکی قانونی کشور ، آثار مصرف اکستازی را بر روان این گونه تشریح می کند :‌ « روان به سه جزء خودآگاه ، پیش آگاه و ناخود آگاه تقسیم می شود . در سطح خودآگاه ، انگیزه ها ، رفتارها و احساساتی مطرح هستند که نسبت به آنها آگاهی داریم . تفکرات و احساسات موجود در سطح پیش آگاه با تمرکز قابل دسترسی اند و نسبت به سطح ناخودآگاه آگاهی نداریم .
اکستازی به معنای جذبه است . جذبه حالتی در روان است که در آن سطح خودآگاه موقتاً محو می شود و فرد در مقابل سطح پیش آگاه و ناخودآگاه خود قرار می گیرد . احساسات ، تفکرات و اعمال ما را سطح خودآگاه کنترل می کند . با از بین رفتن کنترل خودآگاه ، افکار و تعارضات ناخودآگاه بروز می کنند . برای مثال ، فردی را در نظر بگیرید که از اجتماع وحشت دارد این فرد در شرایط معمولی ارتباط صمیمانه ای با اطرافیان برقرار نمی کند . اما به دنبال مصرف این دارو ، ترس خودآگاه وی از اجتماع محو می شود و تمایل فرد به برقراری ارتباطات اجتماعی افزایش می یابد . همچنین در شرایط طبیعی ، مواجه شدن ما با عوامل استرس زا موجب ترشح هورمون های خاصی می شود که بدن را در وضعیت فرار و گریز قرار می دهد . مصرف اکستازی نیز چنین وضعیتی را در بدن ایجاد می کند . تمام مکانیسم های دفاعی بدن به کار می افتد و انرژی فرد زیاد می شود . مهم ترین اثر این دارو امنیت بخشی روانی است . به طور کلی ، انگیزه انسان برای هر عملی از سه عامل منشاء‌می گیرد : عشق ، ترس و گناه . این نوع داروهای روان گردان احساس ترس و گناه را در روان به حداقل می رسانند . در نتیجه، اعتماد به نفس فرد افزایش می یابد و تمایل طبیعی او برای برقراری ارتباط صمیمانه فیزیکی و عاطفی زنده می شود . هر فرد با رشد مکانسیم های روانی خود احساس امنیت می کند و با محیط پیرامونش سازگار می شود . اگر فردی احساس امنیت را با مصرف دارو یا ماده خاصی به روان خود القا کند ، در دراز مدت توانایی اش برای خلق چنین شرایطی به حداقل می رسد . یعنی اکستازی یک شخصیت کاذب ایجاد می کند و به دنبال قطع دارو ، فرد به وضعیت روانی نابسامان اولیه باز می گردد. »
دکتر فربد فدایی ، روان پزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه ، در مورد آثار مصرف اکستازی می گوید : « این دارو باعث ایجاد احساس سرخوشی و قدرت می شود . توجه و تمرکز فرد نیز به دنبال مصرف اکستازی افزایش می یابد .»
 اثر MDMA ، 20 تا 40 دقیقه پس از خوردن قرص اکستازی ظاهر می شود . احساس خشنودی ، نشاط ، صمیمیت و نزدیکی به افراد به شکل افراطی در فرد به وجود می آید . این آثار 60 تا 90 دقیقه پس از مصرف اکستازی به حداکثر خود می رسند و 3 تا 4 ساعت پس از مصرف از بین می روند و خستگی ، اضطراب و افسردگی جانشین آنها میشود .
دکتر مهدیس کامکار ، روان پزشک ، به اختلالات درکی ناشی از مصرف اکستازی اشاره می کند : « درک هر پنج حس در فرد مختل می شود ، یعنی فرد بدون وجود محرک خارجی ، حسی را درک می کند . در حالت طبیعی ، برای درک هر حس ، قسمتی از قشر مخ فعال می شود . به دنبال ایجاد اختلال در سیستم اعصاب مرکزی ، مناطق مختلف قشر مخ بدون وجود محرک واقعی فعال می شوند. شایع ترین توهم در این میان مربوط به حس بویایی است . یا این که فرد صدایی را می بیند و می شنود . اصطلاح جیغ بنفش را برای فهم بهتر این وضعیت مثال می زنم. یعنی هم صدای جیغ را می شوند و هم آن را به رنگ بنفش می بیند . همچنین ، درک هر حس زیاد می شود. برای مثال، فرد صدای شخصی را که در نزدیکی او نشسته است ازفواصل دور دست می شنود، یا ماه را لمس می کند . این وضعیت بسیار وحشتناک و رعب آور است و فرد دچار روان پریشی می شود. به دنبال مصرف اکستازی، شعور، آگاهی و روان فرد مختل می شود. او نمی داند که کجاست ، کیست و متعلق به چه زمانی است . همچنین ، این ماده آستانه تحریک پذیری روانی را پایین می آورد» .
 دکتر ساحل همتی گرکانی ، روان پزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، می گوید : «اکستازی بر قدرت سنجش واقعیت اثر می گذارد و فرد را مستعد جنون می کند. این افراد بخصوص نسبت به حرکات غیر کلامی اطرافیان حساس می شوند. مثلاً فکر می کنند که سایرین مشغول بدگویی از آنان هستند . مشکل دیگری که در مصرف کنندگان ، اکستازی ظاهر می شود «سندرم پس از توهم » 2 است . متأسفانه در نیمی از مصرف کنندگان ، این سندروم بروز می کند. به این ترتیب که شخص ، پس از محو آثار اکستازی ، تجربیات زمان سرخوشی را درک می کند . این وضعیت ناخواسته ، موجب افزایش میل به خودکشی در این گروه می شود».
افزایش قوای فکری ، افزایش احساس رضایت از وضع موجود، افزایش انرژی بدن، احساس راحتی و آرامش ،احساس نزدیکی و تعلق به دیگران ، احساس عشق و یکدلی و بخشش و عفو ، تقویت حس قدردانی ، احساس عطش ، کاهش تمایل به خوردن ، اصرار به در آغوش گرفتن و بوسیدن دیگران، افزایش سرعت عمل، حرکات غیر ارادی چشم، غیر ارادی بودن احساسات ، پرچانگی و حرکت دادن زبان و فک ، دندان قروچه یا ساییدن دندان ها به هم ، گرفتگی عضلات، افزایش ضربان قلب ، پرفشاری خون، بیقراری ، اضطراب ، نگرانی ،لرزش اندام ها ، افزایش دمای بدن یا کاهش آن ، از دست رفتن آب بدن، سردرد ،سرگیجه و از بین رفتن تعادل از دیگر علائم مصرف داروی روان افزای اکستازی هستند . به دنبال افزایش فعالیت سیستم عصبی خودکار و پرفشاری خون ، فرد مستعد ابتلا به حملات قلبی و مغزی می شود. به علاوه گاه کاهش حجم آب بدن آن قدر زیاد است که منجر به مرگ فرد در نتیجه کاهش حجم خون می شود. اکستازی هیپوتالاموس یعنی مرکز تنظیم حرارت بدن را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد . در نتیجه دمای بدن مصرف کننده به شکل غیر قابل مهار ی بالا یا پایین می رود .
تخریب روان و جسم
اکستازی اثرهای متعددی بر مغز می گذارد . این ماده یک واسطه عصبی - شیمیایی به تام سروتونین را آزاد و همچنین از باز جذب سروتونین جلوگیری می کند . واسطه عصبی - شیمیایی دیگری که میزان ترشح آن تحت تاثیر اکستازی قرار می گیرد ، دوپامین است MDMA مقدار دوپامین مغز را کاهش می دهد.تحقیقات اخیر نشان می دهد که MDMA آثار مخربی بر مغز دارد، دکتر جورج ریکورته (George Ricaurte) ، استاد عصب شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز امریکا، تصاویر کامپیوتری به دست آمده از مغز افرادی را که اکستازی مصرف می کنند مطالعه کرده است . کسانی که در طول 5 سال به طور متوسط 200 مرتبه قرص اکستازی مصرف کرده اند ، هر چند از نظر رفتاری کاملاً طبیعی اند ، درجاتی از تخریب مغزی را نشان می دهند . همچنین ارتباط معناداری میان دفعات مصرف اکستازی و میزان تخریب مغزی به دست آمد . دکتر ریکورته دریافت که اکستازی در مصرف کنندگان دائمی خود 20 تا 60 درصد از سلول های سازنده سروتونین را از بین می برد . تخریب این سلول ها قدرت یادآوری و یادگیری فرد را کاهش می دهد .
 دکتر حمید مرتضوی ، روان پزشک و متخصص ترک اعتیاد، می گوید: «مصرف طولانی مدت این دارو علائم روحی و روانی مشابه بیماران اسکیزوفرن ایجاد می کند».
آرمیتا ف .دوبار در هفته به بخش دیالیز یکی از بیمارستان های تهران می آید و چهار ساعت طاقت فرسا روی تخت دیالیز می خوابد . به لوله های قطور دستگاه نگاه می کنم . خون از طریق یک لوله به داخل دستگاه می رود و با لوله دیگری به بدن آرمیتا منتقل میشود. چشمان جوان و غمگینش را به من می دوزد: «هرچه می خواهی بگو. جنس خوب و رفیق ناباب ... قرص اکس این بلا را سرم آورده».
زوال حافظه کوتاه مدت، تخریب سلول های قشر مخ ، نارسایی کبد و کلیه ها ، کاهش شدید وزن و ضایعات پوستی از جمله دیگر عوارض مصرف اکستازی است که به تایید سازمان بهداشت جهانی رسیده است . به اعتقاد یکی از محققان برجسته امریکایی ، قدرت تخریب اکستازی چنان است که حتی با یک بار مصرف آن، احتمال از دست دادن 60 درصد از حافظه وجود دارد .
طیف آثار مخرب این ترکیب شگفت آور است . اکستازی بر ساختمان ماده وراثتی موجود زنده (DNA) نیز اثر می گذارد و نقایص ژنتیکی ایجاد می کند .
نام بهارم ق. در فهرست دریافت پیوند کبد قرار دارد . او 16 ساله است و تنها یک بار نصف قرص اکس خورده است . سموم موجود در این قرص کبد بهرام را از کار انداخته است . حالا او منتظر است تا بخشی از کبد برادرش را با یک عمل پیوند دریافت کند.
آیا اکستازی اعتیاد آور است ؟
 دکتر محسن وزیریان ، رئیس اداره پیشگیری و درمان سوء‌مصرف مواد وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، می گوید : «مصرف این نوع داروها مانند سایر مواد مخدر با لذت همراه است و فرد را تحریک به مصرف دوباره می کند . مشابه آنچه در مورد بقیه مواد مخدر صادق است ، پس از یکی دوبار مصرف دارو، دوز بالاتری لازم است تا فرد ارضا شود.»
اکستازی اعتیاد جسمانی ایجاد نمی کند . دکتر آذردخت مفیدی توضیح می دهد: «اعتیاد به دو شکل جسمانی و روانی مطرح می شود . مصرف این دارو اعتیاد جسمانی ایجاد نمی کند ، ولی وابستگی روانی فرد را به دنبال خواهد داشت . اکستازی باعث پاداش به من (ego) فرد می شود . بنابراین روان را به واسطه افزایش احساس رضایت از خود و احساس امنیت تقویت می کند». گروهی از افراد به طور ژنتیکی دارای استعداد گرایش به اکستازی هستند . این افراد کسانی هستند که مراکز پاداش در مغز آنها ضعیف عمل می کند. در نتیجه این نقصان ، آنان نیاز به یک عامل خارجی دارند تا احساس رضایتمندی را ایجاد کند. چنین شرایطی منجر به اعتیاد فرد به یک محرک کاذب می شود . دکتر فربد فدایی می گوید : «هر چند که این دارو اعتیاد جسمانی ایجاد نمی کند ، یک بار مصرف آن تا 80 درصد احتمال استفاده مجدد را افزایش می دهد».
مسمومیت با اکستازی
آنچه به دنبال مسمومیت با اکستازی اتفاق می افتد کما و مرگ است . فرد به شدت عرق می کند و حجم زیادی از آب بدنش را از دست می دهد . مردمک چشم گشاد می شود . تب بالا می رود و فرد گرما زده می شود . قلب به شدت می تپد . فشار خون بالا می رود و هر لحظه احتمال خونریزی مغزی یا حملات قلبی وجود دارد . هنوز پادزهر موثری برای درمان مسمومیت ناشی از مصرف اکستازی شناخته نشده است . در مورد این قبیل افراد، پزشکان به اقدامات حمایتی مانند پایین آوردن فشا رخون ، جبران آب از دست رفته و کنترل درجه حرارت بدن اکتفا می کنند.
اکس پارتی :
 میهمانی های ریو (Rave) در دهه هشتاد میلادی بحران جدیدی در اروپا و امریکا به وجود آوردند. اکستازی به طور غیر قابل مهاری در میان جوانان نفوذ کرده بود و روز به روز بر تعداد مصرف کنندگان آن افزوده می شد . کسانی که به این قبیل میهمانی ها می رفتند هماهنگ و عجیب بودند. یکسان لباس می پوشیدند تا خود را به صورت یک گروه در آورند . بزرگترین گروه اکس بازها فرقه لاین پت (Lion Path) بود. اعضای این فرقه گمان می کردند که با خوردن قرص های اکستازی به روشنایی می رسند . اما اصطلاح اکس پارتی مربوط به مجالسی است که معمولاً از ابتدای شب تا بامداد روز بعد به طول می انجامند . این مهمانی ها با رقص های تند و متمادی در حین پخش موسیقی مخصوص مانند ریو، هاووس و ترنس همراه اند . در این میهمانی ها، قرص های اکستازی در ظرف هایی دست به دست می گردد. از آنجا که پس از مصرف اکستازی باید مقدار زیادی آب به بدن رساند، اصطلاح «آب خوردن» برای مصرف زیر زمینی قرص اکس به کار می رود . در برخی از این میهمانی ها ، به منظور جذب مصرف کنندگان ، قرص ها را به صورت رایگان عرضه می کنند. دکتر آذردخت مفیدی علت تمایل مصرف کنندگان اکستازی به استفاده گروهی از آن را چنین توجیه می کند: «این تمایل به مصرف گروهی در مورد تمام مواد مخدر وجود دارد . اما در مورد اکستازی یک از دلایل مطرح ، نیاز به وجود یک فرد حمایت کننده است . مصرف انفرادی این دارو در تنهایی خطر آفرین است . از سوی دیگر ، احساس سرخوشی دسته جمعی برای هر کدام از مصرف کنندگان حکم تایید را دارد و فرد متقاعد می شود که کار درستی انجام می دهد . دلیل دیگر ، نیاز مصرف کنندگان به برقراری ارتباطات صممیانه اجتماعی است . آنها همدیگر را در آغوش می گیرند و از بودن در کنار هم لذت می برند .» دکتر فربد فدایی می گوید: «معتادان به دلیل مشکلات شخصیتی همیشه به دنبال یافتن هویت گروهی هستند . آنان جایگاه فردی خود را نیافته اند و می خواهند در یک گروه هویتی بیابند».اکس پارتی ها تاریک هستند . تنها صدای موسیقی می آید و بوی عرق تن هایی که به شدت تکان می خورند . اکستازی باعث گشادی مردمک چشم می شود و مردمک گشاد شده چشم را در برابر نور حساس و آسیب پذیر می کند.
اکستازی و ممنوعیت جهانی :
مجلس انگلستان، پیش از رسیدن قرص های اکستازی از امریکا به این کشور ، مجازات سنگینی را برای تولید ، توزیع و مصرف این قرص ها وضع کرد. اما نتیجه کاملاً برخلاف انتظار بود . جوانان انگلیسی بسیار بیشتر از امریکایی ها به اکستازی روی آوردند. زندگی برخی از جوانان انگلیسی آن چنان به اکس وابسته شد که بار سفر بستند و خود را به امریکا رساندند . در دهه 1990، در گوشه و کنار خیابان های امریکا جوانانی ژنده پوش به چشم می خوردند که کشورشان را برای راحت تر مصرف کردن قرصهای اکس ترک کرده بودند . اما قرص های اکستازی ، با همان سرعتی که جای خود را در میان جوانان امریکایی و اروپایی باز کردند، از رواج افتادند . در قانون کیفری امریکا جرم کسی که این قرص ها را به دوستانش می دهد از جزای فروشندگان قرص ها بیشتر است . در این کشور سالانه 4/3 میلیون نفر دست کم یک بار ا زاکستازی استفاده می کنند .
ماده ای اعتیاد آور برای جوانان مرفه ایران :
دکتر محسن وزیریان در مورد آمار مصرف کنندگان اکستازی در ایران می گوید : «طبق آماری که در سال 1380 از یک تحقیق به دست آمده است ، بیش از 40 هزار نفر در ایران این دارو را تجربه کرده اند. بخش عمده ای از مصرف کنندگان اکستازی را دانش آموزان و نوجوانان تشکیل می دهند . البته این نمونه ها را نمی توان به کل جامعه تعمیم داد. موضوع پر اهمیت دیگر ، الگوی مصرف داروهای نشاط آور است . اگر در مصرف مواد مخدری مانند هرویین ، به ازای هر 10 مصرف کننده مرد ، یک مصرف کننده زن وجود دارد، در مورد اکستازی این نسبت2 به 1 است .» دکتر حمید مرتضوی مشخصات اغلب مصرف کنندگان اکس را چنین توصیف می کند : «مرد یا زنی جوان، تحصیلکرده یا دانشجو ، دارای وضعیت اقتصادی خوب که در خانواده ای از هم پاشیده رشد کرده یا تنها زندگی می کند.»
قرص های موجود در بازار ایران عناوین مختلفی دارند: دلفین،لنگر، صلیب سرخ ، رنو ، سان شاین ، سوپر من، هوندا ، اپل ، امگا ، پلیکان ، لاو، مرسدس و غیره . این قرص ها با قیمت هر عدد 6 تا 12 هزار تومان به فروش می رسند.
از حمید .ع دلیل تفاوت قیمت ها را می پرسم . پاسخ می دهد: «من همیشه یکی از دو نوع دلفین و صلیب سرخ را مصرف می کنم . دلفین ارزان تر است . زودتر هم بی اثر می شود . صلیب سرخ قوی تر است . هر قرص آن را به قیمت 12 هزار تومان می فروشند.» او در پاسخ به این سؤال که چگونه قر صهای اکستازی را تهیه می کند می گوید : «به صورت باز یا بسته بندی شده برایم می آورند . جوانی مرتب و آدم حسابی آنها را جلو در خانه تحویل می دهد.»
 اکستای در ایران ، با ایجاد برخی تغییرات در ماده اصلی آمفتامین ، در آزمایشگاههای غیر مجاز به دست می آید . تولید اکستازی فعالیتی غیر قانونی است که، به دلیل سودآوری آن ، تعداد زیادی از افراد فرصت طلب به آن مشغول اند.
اکستازی : زنان برابر مردان :
در مقایسه با سایر مواد اعتیاد آور، تمایل زنان به استفاده از اکستازی به مراتب بیشتر است . دکتر آذردخت مفیدی این الگو را بخشی از بحران زن مدرن در ایران می خواند و می گوید : « گاهی زن مدرن ، قدرت را در طرد زنانگی خود می داند . بنابراین به سمت دنیایی مردانه کشیده می شود .»
دکتر حمید مرتضوی اضافه می کند : «زنان تمایل بیشتری به استفاده از اکستازی دارند . زیرا حالت نشئه و خمودگی ای که به دنبال اعتیاد به سایر مواد مخدر ایجاد می شود، در مصرف این دارو مشهود نیست . به علاوه ، استفاده از آن راحت و سریع است و نیازی به سرنگ تزریقی و آتش ندارد . همچنین ، قرص های کوچک اکس به راحتی حمل می شوند و مخفی کردن آنها آسان تر است ». دکتر ساحل همتی گرکانی می گوید : « به طور کلی ، افسردگی و اختلالات اضطرابی در میان زنان شیوع بیشتری دارد. از طرف دیگر ، آنان به درمان های بی سر و صدا علاقه مندند. بنابراین ، برای رفع حالات نامناسب روانی خود ، مصرف قرص های کوچک اکس را ترجیح می دهند.»


هشدار مرگ:
ا سال 1997 تا آوریل 2002 ،202 مورد مرگ بر اثر مصرف اکستازی در انگلستان و ولز گزارش شده است . 85 درصد این افراد ، علاوه بر اکستازی ، ماده دیگری مانند الکل نیز مصرف کرده بودند . استفاده از این قرص ها همراه با ماری جوانا رایج است . اما نوشیدن مشروبات الکلی در کنار مصرف اکستازی فرد را دچار کم آبی کشنده ای خواهد کرد . از سوی دیگر ، آمار بروز رفتارهای پر خطر در مصرف کنندگان اکستازی هشدار دهنده است . مصرف این دارو، با ایجاد بی پروایی ، رفتارهای جنسی محافظت نشده و مکرر به دنبال خواهد داشت . در نتیجه ارتباط نزدیکی میان مصرف اکستازی و ابتلا به ایدز یافت شده است . همچنین بیماری های مقاربتی در مصرف کنندگان اکستازی شیوع بیشتر دارد . جوانان بخش اعظم جمعیت کشور ما را تشکیل می دهند. اشتیاق نسل جوان برای درک تجربیات جدید و نیاز آنان به شادی و هیجان ، جوانان را نسبت به این گونه مواد بسیار آسیب پذیر کرده است . تقویت نظام های پاداش دهنده اجتماعی ، فراهم ساختن زمینه های اقتصادی دسترسی جوانان به شادی و تفریحات سالم، و نیز ایجاد بستری مناسب برای پرورش استعداد های بالقوه آنان در کنار آگاه سازی ، گام های مؤثری در جهت پیشگیری از گرایش به داروهای مخرب شادی افزا هستند .
ماه رو زمینه.صدای جاز میاد. چاله خون ، مهتاب رو تو خودش نگه داشته .ماه تنهاس . یه قرص سفیده می خورندش و می رقصن . مهتاب کارش تمومه.

 

 


شیرین میرزا زاده zanan.co.ir

© کپی رایت توسط : شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی - khorasandccc.ir (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است .

نوشته شده در تاریخ : 2006-03-15 (1085 مشاهده)

/ 0 نظر / 215 بازدید