آغازی با یک نگاه و لبخند

 ارزش وقت و جوانی خود را بدانید

جوانان شایسته و کمال جو، قدر جوانی و عمر برتر از طلا و جواهرات خود را می‏دانند و از هر فرصتی برای بالا بردن سطح علمی و معنوی خود استفاده می‏کنند و هرگز وقت خود را بیهوده و با دوستان نایاب تلف نمی‏کنند.قائل بودن به ارزش و کرامت انسانی شخص را در برابر بسیاری از آفات مصون می کند.

 پرهیز از بیکاری

بیکاری باعث می شود که افراد برای اشتغال و سرگرم کردن خود به فعالیت های مختلف روی آورد و در این میان گاه شهوت و هوس می تواند زمینه ساز برخی انحرافات و مشکلات در جوان شود. بنابراین تلاش کنید تا برای اوقات فراغت خود کاری فراهم کنید. به مطالعه و تحصیل علم جدیّت نشان دهید و به ورزش و تفریحات سالم و کارهای هنری مشغول شوید.

 پرهیز از خودنمایی

خودنمایی از نیازهای طبیعی دختران و زنان است که اگر به صورت مثبت و در راه درست و در حدّ اعتدال استفاده شود، می‏تواند سازنده و مفید باشد اما اگر بی‏حدّ و مرز باشد، نه تنها به عنوان یک بیماری‏ روانی، بلکه آفتی است بسیار خطرناک و  برای فرد و جامعه ضررهای فراوانی خواهد داشت.

اگر جوانان ما ارتباط مثبت و صمیمی را با نسل های گذشته خود داشته باشند و برای ارزش هایی که از خانواده دریافت می کنند احترام قائل باشند فریب تجدد و روش های نوین برای آشنایی های پیش از ازدواج را نمی خورند

 پرهیز از مدگرایی

مدگرایی نوعی بیماری روانی برای بعضی از جوانان می‏باشد که استعمارگران برای اسارت و به دام انداختن کشورهای اسلامی پهن کرده‏اند تا به این وسیله آنها را به سوی مصرف گرایی، تجمّل پرستی و غیره سوق دهند و هدف آنها، اسارت فرهنگی و کشاندن دختران و پسران به سوی ابتذال و پستی‏ها و تبدیل شخصیت آدمی به عروسکی بی‏هویّت و بی‏ درد است. لذا یک جوان  متین، هرگز در پی مدگرایی و تقلید کورکورانه از غرب نیست و با رفتار و کردار شایسته‏ی خود و با پیروی از فرهنگ غنی اسلامی، سعی می‏کند که برای دیگران الگوی مناسب و خوبی باشد و مایه‏ی سعادت، سلامت و خوشبختی خود و جامعه می‏گردد.

پرهیز از خلوت با نامحرم

دختر و پسر مسلمان در هر مرحله‏ی از سجایای اخلاقی و تقوا و عفّت و پاکدامنی که باشند، در خلوت و تنهایی با جنس مخالف، سخت در معرض وسوسه‏های شیطانی قرار می‏گیرند و جدّاً باید مواظب باشند تا به آبرو و حیثیت و عفّت آنها لطمه‏ای وارد نشود. در سفارشات دینی ما هم اکیدا افراد را از تنها بودن با جنس مخالف نهی نموده و آثار مخربی را برای آن مورد اشاره قرار داده اند.

 پرهیز از ظاهربینی  و افزایش هوشیاری

یک دختر و پسر شایسته، هرگز به ظاهر سازی بعضی از جوانان هوسباز اعتماد نمی‏کند. جوانان ما باید در کنار پرهیز از ایده آل گرایی و وسواس با راه های مناسب شناخت همسر احتمالی خود آشنا شوند و در شناخت از روان شناسان و متخصصان امر کمک بگیرند.  

ارتباط نا سالم

پرهیز از همنشینی و رفاقت با دوستان ناباب

گرچه انسان ذاتاً موجودی اجتماعی است و باید با دیگران انس و الفت بگیرد و این نیاز در تمام مراحل زندگی او مطرح می‏باشد اما رابطه با همسالان و دوستان بیش از پیش در این دوران نمود یافته و تاثیرات زیادی را بر افراد دارد لذا باید در انتخاب دوست مناسب دقت کرد چه بسا انحرافات فراوانی که در ریشه یابی ها میتواند آثار مخرب دوست را نمایان کند.  

پاس داشتن ارزش ها و سنن مثبت 

اگر جوانان ما ارتباط مثبت و صمیمی را با نسل های گذشته خود داشته باشند و برای ارزش هایی که از خانواده دریافت می کنند احترام قائل باشند فریب تجدد و روش های نوین برای آشنایی های پیش از ازدواج را نمی خورند . بسیارند افرادی که با عنوان مدرن شدن جوانان و دوستان خود را به روابط جدید و مدرن ترغیب می کنند و در این میان آنها را به دور از آگاهی خانواده به ورطه سقوط می کشانند. لذا هرگز نباید گول این شعارهای بی‏اساس و پوچ و شیطانی را خورد و دل به حرف‏های رنگ و لعاب دار هوسرانان مکّار بست .

پرهیز از عشق‏های خیابانی زودگذر

عشق اگر آگاهانه و با زمینه‏ی الهی باشد، یکی از تجلّیات روحی انسان و بسیار عالی است اما اگر ریشه و زمینه‏ی صرف غریزی و نفسانی داشته باشد، عشق شیطانی محسوب می‏شود که عقل و ایمان را ضعیف می‏کند.عشق‏های خیابانی از یک نگاه و لبخند آغاز می‏شوند و با وعده و وعیدها ادامه می‏یابند و گاهی به رسوایی و ندامت می‏انجامند.

 

پرهیز از مطالعه‏ی کتاب‏های گمراه کننده و تماشای فیلم‏های مبتذل

یکی از عوامل انحراف پسران و دختران جوان، مطالعه‏ی کتاب‏ها و مجلّات مبتذل و گمراه کننده است که مانند سمّ اثری منفی و مخرّب در فکر و اندیشه و جان جوان باقی می‏گذارند. از دیگر عوامل مخرب دیدن عکس‏ها و فیلم‏های مستهجن و مبتذل می‏باشد که جدّاً باید از نگاه کردن چنین تصاویری پرهیز نمود، زیرا افکار را پریشان و غریزه‏ی جنسی را تحریک می‏کند و انسان را در معرض خطر صد در صد انحراف  قرار می‏دهد.

/ 4 نظر / 36 بازدید
فاطمه

سلام کارتون عالیه [گل][گل][گل]

سارا جون

سلام خیلی جالب و مفید فهرست بندی کردید و از نگرش شما نسبت به مشاوره خوشم آمد[لبخند] امیدوارم در این راه به هرآنچه میخواهید برسید

ممنونم .اما بازم نگاهت ازم دوره

مريم

دوست داشتنه كه باعث فراموش نشدنه بعضي روزا ميشه.دوست داشتن وقتي تصنعي ميشه خيلي زود معلوم ميشه و طرف آدم ميفهمه و به روش نمياره