گپ های مشاوره ای
یادمان باشد مشاوره در درجه اول فرایندی پیشگیرانه است و بعد درمان پس سعی کنیم از بروز مسئله جلوگیری کنیم. به ما اعتماد کنید 
گالری تصاویر

مطلب زیر برگرفته از دست نوشته های سرکار خانم یادگاری مدیر وبلاگ مشاوره و رانشناسی بوده است : http://www.capfy.blogfa.com
.
.
.

یکی از مسائلی که باعث می شه افراد از رفتن نزد مشاور پرهیز داشته باشند این هست که فکر می کنند فقط انسان هایی که بیماری های حاد روانی دارند به این جور مراکز مراجعه می کنند!!

لذا یک توضیح مختصری در این زمینه خدمتتون عرض می کنم تا مسأله روشن بشه.

در قسمت مسائل مربوط به بهداشت روانی چند واژه کاربرد داره: مددکار، مشاور، روان شناس، روان پزشک

مددکار معمولا در مراکز بهزیستی کار می کنه و کارش داخل شدن در زندگی مددجو  به صورت مستقیم و کمک رسانی مستقیم به او هست مثل مددکارانی که در زمینه ی کار با معتادان فعالند یا در بهزیستی مشغول به کار هستند.

مشاور شخصی هست که دوره های تخصصی و ویژه رو برای ایجاد یک ارتباط سالم با افراد گذرونده و یاد گرفته که با مهارت های خاصی به افراد کمک کنه تا خودشون مشکلات روزمره ی زندگیشون رو حل کنند و بهتر و درست تر به زندگی نگاه کنند. در واقع چون در مواقع بحرانی همه ی انسان ها نمی تونن مسائل رو از هم تفکیک کنند و مشکلاتشون رو به صورت واقع بینانه حل کنند؛ مشاور به فرد کمک می کنه تا مشکلات زندگیش به بحران ماندگار یا بیماری روانی منجر نشه و در واقع اصول و مهارت های زندگی و رابطه با دیگران و حل مسأله رو یاد بگیره.

روان شناس شخصی هست که دوره های تخصصی ویژه ی بیماری های مختلف روانی رو طی کرده و با مهارت های خاص رفتاری و شناختی می تونه به افرادی که در زمان بحران های زندگی شون به مشاور مراجعه نکردند و این مشکل به یک بیماری منجر شده کمک کنه تا بعد از گذراندن جلسات متعددی بتونن بیماری رو از بین ببرند یا مهار کنند. لازم به ذکر هست که روان شناس به هیچ وجه دارو تجویز نمی کنه و صرفا درمان های غیر دارویی رو انجام می ده. روان شناسی به شاخته های مختلفی تقسیم می شه از جمله: روان شناس بالینی(مربوط به بیماری های روانی) روان شناس آموزشی، روان شناس کودکان استثنائی و روان شناس عمومی.

و سرانجام روان پزشک.... اگر فرد دارای مشکل از رفتن نزد مشاور و روان شناس پرهیز کرد و مشکلش حاد شد؛ مجبور می شه برای اینکه زندگی سازگاری رو بتونه در پیش بگیره نزد روان پزشک بره و قرص و دارو مصرف کنه. گاهی اوقات هم که باز از این کار سرباز می زنه اطرافیان او رو مجبور به این کار می کنند.

سرانجام اگر شخصی از همه ی این روش های مذکور سرباز زد متأسفانه یا گرفتار بیماری های حاد روانی و اجتماعی خواهد شد یا سر از بیمارستان های روانی در خواهد آورد.

بنابراین خوبه که رفتن پیش مشاور برای جلوگیری از موارد حاد بعدی جزو فرهنگ همه ی ما بشه تا بتونیم لذت زندگی رو خودمون و اطرافیانمون درک کنیم.

دلگرم باشید و دلارام/یادگاری

[ شنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۸:٢۳ ‎ق.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]

1- افکار و عقاید: زندگی تان تحت کنترل افکار شماست. افکاری که شما به آنها قدرت و اختیار می دهید، تعیین کننده چگونگی حال، احساس و نگرشتان به جهان است. در حقیقت، افکار چیزی نیستند جز تلقین هایی که می آیند و می روند. با این وجود، هنگامی که ما دچار فکری وحشتناک می شویم، آن فکر را باور کرده و شروع می کنیم به تجزیه و تحلیل کردن تا از وقوع فاجعه جلوگیری کنیم، درحالی که راهی برای پیشگیری وجود ندارد.

 
اگر با افکار خود، بدون درگیر شدن با آنها روبرو شوید، در این صورت، افکار می گذرند و از شما دور می شوند. اکثر دلواپسی ها، نگرانی ها و شک و تردیدها از شما ناشی می شوند. این شما هستید که باعث به وجود آمدن آنها می شوید، در واقع آنها وجود ندارند.
 

2- کنترل کردن دیگران: شما نمی توانیددیگران را تغییر دهید، آنها زندگی خاص خود را دارند. اگر سعی دارید فردی را کنترل کنید یا تغییر دهید، در این صورت، انرژی خود را هدر خواهید داد. کمک به افراد، با تغییر دادن آنها حاصل نمی شود، بلکه با تغییر خودمان ممکن می شود.

زمانی که از تغییر دادن دیگران دست می کشید، می توانیدشروع به تغییر دادن زندگی خود کرده و به سوی آنچه برایتان اهمیت دارد حرکت کنید.

3- خیال ها و رویاها: شما می توانید آنچه را که دوست دارید، انجام دهید. حتما شما هم رویاها و آرزوهایی در سر دارید که تنها خودتان با سعی و کوشش می توانید به آنها دست یابید. هر عذر و بهانه ای را دور بیندازید. از امروز شروع کنید. از خود بپرسید: «در حال حاضر چه کاری می توانم انجام دهم که باعث خشنودی و رضایت قلبی ام شود؟»
4- عدم احساس مسوولیت: باید احساس مسوولیت کنید.هیچ کس در هیچ موردی نسبت به شما بدهکار نیست. اگر زندگی شما آنطور که خواهان آن هستید، نیست، در این صورت، باید به تنهایی نیروی لازم برای تغییر آن را فراهم آورید. ممکن است شرایط و موقعیتی در زندگی شما وجود داشته که قابل تغییر نباشد، اما همیشه چیزی برای تغییر دادن وجود دارد. تا زمانی که هیچ مسوولیتی درخصوص زندگی خود برعهده نگیرید، چیزی اتفاق نخواهد افتاد.
 
5- عدم تمرکز: آیا می دانید چه می خواهید؟ اغلب افراد نمی دانند، اما شما باید چند هدف داشته باشید. این اهداف می توانند هر چیزی باشند اما باید شما را به جلو سوق دهد. البته فقط داشتن تمرکز کافی نیست، باید اقدام کرد.

6- نداشتن فعالیت: اگر دست به عمل نزنید، نمی توانیدمسائل را حل کنید. فقط با فعالیت های فکری و ذهنی نمی توانیدبه زندگی ایده آل و مطلوب خود دست یابید، باید عمل کنید.
 
7- عدم توجه به ندای درونی: به توصیه های دیگران که از علایق شما شناختی ندارند توجه نکنید. خودتانباید برای آنچه که می خواهید انجام دهید، تصمیم بگیرید. به ندای درونی خود، گوش دهید. بعد از این، کجا می خواهید بروید؟ چه کاری می خواهید انجام دهید؟
 
منبع: مجله موفقیت
[ سه‌شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]
بدن هر کسی با دریافت یکسری غذاها واکنش مخصوصی را از خود نشان می‌دهد. مثلا شنیده‌اید که می‌گویند فلان کس با خوردن یک خیار سردی‌اش می‌کند و دیگری با مصرف یک مویز گرمی‌اش می‌کند.


به گزارش افکارنیوز، مزاج شما از چه نوعی است؟ صفراوی، سوداوی، دموی یا بلغمی. شاید وقتی این اسم‌ها را می‌خوانید با خود بگویید که مزاج افراد دارای دو خصوصیت گرم و سرد است و چه ارتباطی به صفرا، سودا، خون و بلغم دارد، اما باید بدانید نام‌های گفته شده اخلاط چهارگانه بدن ما هستند که اگر تعادل آنها برهم خورد علائمی چون سنگینی، غلظت خون و افزایش حرارت بدن بروز کرده و فرد را دچار کسالت، سستی، خواب‌آلودگی، سردرد و کند‌ذهنی می‌کند.

این اخلاط خصوصیات سرد و گرم داشته و در بدن جایگاه مشخصی دارند. سودا در طحال، صفرا در کیسه صفراوی، خون در کبد و بلغم در لنف‌های سراسر بدن جای گرفته‌اند.

خوب است بدانید مزاج صفراوی خصوصیت آتش دارد و گرم و خشک است. مزاج دموی (خون) ماهیت هوا دارد و گرم و تر است.مزاج بلغمی خصوصیت آب دارد و سرد و تر و مزاج سوداوی ماهیت خاک دارد و سرد و خشک است. اگر در افراد دو مزاج بلغمی و سوداوی غالب باشد طبع بدن سرد و اگر دو مزاج دموی و صفراوی غالب باشد طبع بدن گرم است.

گرم مزاجیم یا سرد مزاج؟

قبل از پاسخ به این پرسش لازم است بدانید پایه اصلی طب سنتی برخلاف طب مدرن امروزی بر اساس شناخت نوع مزاج و طبیعت انسان بوده و برهمین اصل خوراکی‌هایی تجویز می‌شود که بتواند مزاج را متعادل و علائم بیماری را التیام بخشد البته این را هم بدانید در به‌کارگیری طب سنتی نباید افراط و تفریط کرد، چرا که در هر صورت بشر برای درمان بیماری‌های حاد و سخت نیاز به طب مدرن و داروهای شیمیایی و جدید آن دارد، اما تحقیقات نشان داده است طب سنتی در مقایسه با طب امروزی اثرگذاری بیشتری در التیام و درمان بیماری‌های مزمن، ویروسی و اختلالات گوارشی دارد.

بقیه را در ادامه مطلب بخوانید ... !!!


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٢:٢٢ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

مجری و مدرس دوره های متعددی چون کارگاه های آموزشی ازدواج ، روابط زوجین ، مهارتهای زندگی ، PME ، درگیری های زوجین ،‌پیشگیری از آسیب های اجتماعی ، پیشگری از مواد مخدر ، بهداشت روان ،مهارتهای شغلی و حرفه ای ، آزمون های روانشناختی و . . . ! ................................................ همکاری های گوناگون با بهزیستی ، شبکه بهداشت و درمان ، دانشگاه ، آموزش و پرورش ، اداره زندان ها ، نیروی انتظامی ، موسسات NGO ،‌گروه های NA و . . . ! ................................................. عاشق مشاورم و اعتقاد دارم روزی مشاور عضوی از خانواده همه انسانها خواهد شد. شما می توانید ذهنیت های خود را توسط ابزار ارتباط با ما به صورت خصوصی ارسال نمائید
امکانات وب
تماس با ما
ایران رمان