گپ های مشاوره ای
یادمان باشد مشاوره در درجه اول فرایندی پیشگیرانه است و بعد درمان پس سعی کنیم از بروز مسئله جلوگیری کنیم. به ما اعتماد کنید 
گالری تصاویر

 

 

شربت سودا (شراب السودا، عصاره مویز)

ترکیبات : عصاره مویز
این شربت برای ماندگاری بیشتر به صورت غلیظ ارسال میشود که باید یک واحد از ان را با سه واحد آب استفاده کرد
خواص : این دارو به طور معجزه آسایی تمام بیماریهای روحی و روانی ، افسردگیها ، هم و غم بی مورد ، استرسها و نگرانیهای بی مورد و ... را تسکین میدهد!
بررسی‌های جدید محققان نشان می دهد خوردن مویز می تواند از بروز بیماری آلزایمر جلوگیری کند .
به نوشته تازه‌ترین شماره نشریه شیمی و صنعت که در انگلیس منتشر می‌شود ؛ ترکیبات مویز ،اثر بسیار قوی در جلوگیری از بروز اختلا‌لا‌ت همراه با بیماری آلزایمر دارند .
و گزارش افتاب بررسی ها در محیط آزمایشگاهی نشان می دهد مویز ترکیباتی از نوع " آنتوسیانین " و "پلی فنولیک" دارد که در بیماران مبتلا به آلزایمر موثر هستند.
هرچه میزان آنتوسیانین بیشتر باشد قدرت مویز در جلوگیری از آلزایمر بیشتر است.آنتوسیانین،رنگ سیاه به گیاهان می دهد و به همین علت انواع سیاه رنگ آن اثر بیشتری دارد.
هنوز مشخص نیست که این ترکیبات چگونه از پیشرفت بیماری آلزایمر جلوگیری می کنند، ولی احتمال دارد این ترکیبات موجب ایجاد ارتباط بهتری بین سلول های عصبی شود .
در روایات وارد شده :
کسی که با بیست دانه مویز قرمز صبح کند انشاء الله بیمار نمیشود مگر بیماری مرگ، سودا را میزداید و بلغم را دفع میکند

نحوه استفاده : نحوه استفاده هر شب یک استکان هنگام خواب
 

[ دوشنبه ٢٥ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱:٢٠ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]

تغذیه ضعیف و نامناسب میتواند استرس زا باشد. برخی افراد با مصرف بیش از حد قند، کافئین، نمک، چربی و چند ماده غذایی دیگر استرس وارده بر بدن خود را افزایش میدهند.
تغذیه ضعیف ممکن است تعادل عمومی مواد مغذی در بدن را بر هم زند و یک فرد دچار سوء تغذیه استعداد بیشتری برای ابتلا به بیماری دارد. بیماری، نیاز افزونتری به مواد مغذی در بدن ایجاد میکند.
در زندگی روزانه بسیاری از مردم حساسیتهای بیش از اندازه، محرومیتها و استرسهای محیطی، موجب تنش های جسمی و روانی مزمن میگردد که در طول روزها، ماهها و سالها بر سلامتی آنها تأثیر میگذارد. نیازهای تغذیه ای همچنین از استرسهای حاد ناشی از عفونتها، سوختگیها، جراحات، شکستگی استخوانها و سایر بیماریها و صدمات و آشفتگی ناگهانی در تعادل عاطفی تأثیر میپذیرد.
استرس غذایی :
عادتهای خاص غذایی میتواند سبب ایجاد و یا افزایش استرس در زندگی فرد شود. از جمله این عادتها، مصرف کافئین، الکل، قند و گرفتن رژیمهای سخت میتواند باشد.
کافئین و استرس :
با مصرف اولین فنجان قهوه، هنگام صرف صبحانه، فرد آماده فعالیت روزانه میشود. این چالاکی توسط کافئین موجود در آن ایجاد میگردد. کافئین دستگاه اعصاب مرکزی را تحریک میکند. این ماده در چای، نوشیدنیهای سبک، کاکائو، شکلات و بعضی داروها وجود دارد.
کافئین از طریق جدار معده و روده ها ظرف چند دقیقه جذب شده و توسط جریان خون به تمام قسمتهای بدن میرسد. در نتیجه چون فرد برانگیخته و سرحال شده است میتواند هوشیارانه تر عمل کند.
اما مصرف بیش از حد کافئین میتواند زیان آور و مسئله ساز باشد. کافئین، هورمونهای استرس را تحریک میکند و ممکن است منجر به افزایش ضربان قلب و فشار خون گردد. کافئین و اسید موجود در قهوه باعث تحریک دیواره مهده و روده ها میگردد. مصرف بیش از حد آن میتواند سبب برانگیختگی، اضطراب، بیقراری و پریشانی، اختلال در خواب یا سر گیجه شود.
نوشیدن 5 فنجان قهوه یابیشتر در روز میتواند این علائم را ایجاد کند. کافئین یک ماده ادرار آور است و باعث دفع ویتامین B و C از طریق ادرار میشود. کافئین میتواند سبب ایجاد ورمهای دردناک در سینه، بی نظمی ضربان قلب و افزایش چربی خون گردد. این ماده محرک ممکن است خطر بروز سرطانهای مثانه، روده بزرگ و لوزالمعده را افزایش دهد.
میزان 200 میلی گرم کافئین موجود در 1 تا 3 فنجان قهوه، وابسته به غلظت آن، ممکن منجر به عوارض جانبی نامطلوبی در بدن گردد. اثر استرس زایی کافئین در افراد مسن بیشتر است و با کاهش مصرف قهوه، در مقایسه با دوران جوانی، پدیدار میشود.
قهوه فاقد کافئین، جانشین مناسبی است برای افرادی که از استرس ناشی از مصرف قهوه، رنج میبرند. سایر جانشینهای مشابه قهوه که از موادی مانند غلات نیم سوخته با تمام سوخته میباشند میتوانن بکار روند. آبمیوه ها، آب، و چای رقیق نیز میتوانند جایگزین خوبی برای قهوه باشند.
قند، قند خون و استرس :
امروزه مصرف قند در میان مردم افزایش یافته است. به طور متوسط یک پنجم کالری مورد نیاز بدن از قند تصفیه شده تأمین میگردد. اگر چه قند ماده اعتیاد آوری نیست ولی میتواند به طور بی رویه و مضر مورد استفاده قرار گیرد. یک رژیم غذایی حاوی قند و شیرینی فراوان ممکن است که جایی برای مصرف سایر غذاهای مقوی و مغذی باقی نگذارد. چون غذاهای قنددار به آسانی خورده میشوند، کالریهای اضافی در بدن به مصرف میرسند که تداوم این وضع موجب افزایش وزن و چاقی میشود.
بدن انسان به تیامین برای فعالیت دستگاه عصبی نیاز مبرم دارد. یک رژیم غذایی حاوی تیامین کم میتواند سبب خستگی، بیقراری، اختلالات روانی و افسردگی گردد. تمام این عتائم و نارساییها مینوانند امکان بروز استرس را افزایش دهند.
مصرف زیاد قند همچنین میتواند با تأثیر گذاشتن در میزان قند خون، باعث افزایش اختلالات روانی و جسمانی گردد. یک غذای قنددار میتواند سریعا قند خون را بالا برد. برای تنظیم قند خون، از لوز المعده، هورمونی به نام انسولین ترشح میشود. انسولین قند را در خون به جریان می اندازد و آنرا جهت مصرف به سلولها میرساند که در نتیجه آن سطح قند خون به حد طبیعی میرسد.
مصرف مداوم مقادیر زیادی از قند میتواند ترشح انسولین در بدن را تسریع بخشد و کاهش ناگهانی مصرف آن، میتواند سطح قند خون را خیلی پایین بیاورد.
اگر فردی غذای پر قند و شیرین مصرف نماید و یک ساعت بعد احساسات ناخوشایند ناشی از سطح پایین قند خون را تجربه کند ممکن است برای فرو نشاندن احساس گرسنگی، دوباره تمایل به مصرف مواد قندی پیدا کند و روند قبلی تکرار شود. این سیکل معیوب مصرف زیاد قند و مدت زمانی بعد، بروز علائم پایین بودن قند خون استرس زاست و شخص را در انجام وظاف و تکالیف روزانه دچار ناتوانی مینماید.
غلات کامل مانند (سبوسدار) وسائر کربوهیدراتهای تصفیه نشده (خام)حاوی کروم هستند، ماده معدنی که مقدار ناچیزی از آن به انسولین در تنظیم قند خون کمک مینماید. کمبود کروم در رژیم غذایی، میتواند در ایجاد دیابت نقش داشته باشد. امروزه کمبود کروم در رژیم غذایی مردم آمریکا رایج است و تخمین زده شده که حدود نود درصد رژیمهای غذایی، مقادیر کافی از این ماده معدنی را در بر ندارند. با ازدیاد مصرف قند، قند خون بالا میرود، اما کروم مورد نیاز برای به مصرف رساندن قند اضافی و جذب آن توسط سلولها تأمین نمیشود.
خط مشی آتی علوم تغذیه و هدف اصلی رژیمهای غذایی آن است که خطر بیماریهای مضمحل کننده مانند بیماریهای قلبی، فشار خون، دیابت، سرطان و اختلالات مربوطه از جمله چاقی را کاهش دهد.
راههای درمان استرس :
اگر کارهای دشوار و مشغولیتهای زیاد دارید تا جائی که ممکن است انجام بعضی کارها را به دیگران واگذار کنید.
فعالیتهای روزمره خود را با ملایمت و آرامش انجام دهید تا زیبائیهای محیط را ببینید ( مثلا در راه رفتن به سر کار یا هنگام رفتن به مدرسه )
بین فعالیتهای کاری، وقت کافی در نظر بگیرید تا کار به طور پیوسته و خسته کننده انجام نشود.
برنامه ریزی روزانه خود را در حد توان در نظر بگیرید یعنی بیش از توانایی خود کاری انجام ندهید زیرا باعث فشارهای روحی میگردد.
یک برنامه زمانی برای کارهای غیر منتظره در نظر بگیرید. زودتر از حد معمول از خانه خارج شوید تا این کار اب عجله انجام نگیرد چنانچه این زمان به 20 دقیقه در صبح برسد.
به خودتان تلقین کنید با موقعیت یا فرصت جدیدی مواجه نشده اید حتی اگر فکر میکنید روز پر مشغله ای را در پیش دارید.
حتی الامکان از کارهای طویل مدت پرهیز کنید که در آن مجبور به تلاش زیاد و عجله نشوید.
به خودتان یاد آوری کنید که خطا و اشتباه زیاد در اثر عجله زیاد پیش می آید و بر عکس کارهای بدون خطا و با خطای کم را میتوان با آرامش انجام داد.
به کیفیت زندگی اهمیت بدهید نه به کمیت آن.
حلات شک و وسواس را از خود دور کنید حتی اگر خطری رخ ندهد.
خودتان را با مسائل سرگرم کننده آسوده کنید ( هر چیزی که باعث سرگرمی و آرامش شما میشود )
در هنگام ظهر استراحت خوبی داشته باشید و یا بعضی وظائف سبکی را که مایلید انجام بدهید.
روحتان را آزاد بگذارید و انرژی خود را حفظ کنید.
پاره ای از وقتتان را به دور از مسائل کاری و ترافیک و اتومبیل اختصاص دهید.
برگرفته شده از : تحقیقی از دانشگاه فلوریدای

[ دوشنبه ٢٥ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱:۱٠ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]

با تشکر از: مهناز غیورفر ( کارشناس ارشد تربیت بدنی )
افسردگی در واقع یک بیماری فراگیر و لطمه زننده به روح و روان آدمی است که از مشخصات آشکار آن احساس پوچ بودن و ناراحتی؛احساس نا امیدی وبی ارزش بودن و تفکرات منفی است.
فرد مبتلا به افسردگی دارای رفتار کند و آهسته است. محققان علوم رفتاری میگویند که افسردگی های پیشرفته نشانه ها و علائمی هستند که می توانند فعالیتهای روزمره ، مطالعه ، خواب ،‌ خوراک وشرکت در فعالیت های خوشایند و سرگرم کننده را تحت تاثیرقرار دهند.
-----------------------------------------------------------------------------------

چنین حالتی ممکن است به دفعات در زندگی انسان روی دهد. به نظر محققان در نوع دیگر افسردگی ، اختلال روانی دارای نشانه هایی از طولانی مدت است . و براساس آن شخص از انجام فعالیت های روزانه یا برخورداری از احساساتی خوب و دلپذیرمحروم می شود ودوره های پریشان خاطری قابل توجهی را در برخی از برهه های زندگی طی میکند.
یک نوع دیگر افسردگی در واقع یک اختلال روحی شیدا گونه است که نام بیماری افسردگی دو قطبی را گرفته است. این نوع از ابتلا به افسردگی و پریشان خاطری، در بیشتر مواقع،تفکر؛قدرت تشخیص وحتی رفتارهای اجتماعی را تحت تاثیر قرار میدهد،که به بروز مشکلات جدی برای شخص و اطرافیان منجر می شود.
علائم افسردگی:
خلق فرد افسرده می‌شود، یعنی غمگینی طولانی مدت دارد.
علاقه مندی وی نسبت به علایق گذشته‌اش از دست می‌رود و غالبا بی‌حوصله است.
کم اشتهایی او را می‌آزارد و غذا نمی‌خورد ، البته در برخی انواع آن پرخوری شیوع دارد.
خواب فرد مبتلا غالبا دچار مشکل می‌شود معمولا نیمه شب بیدار می‌شود و تا صبح نمی‌تواند بخوابد و کسل است در جوانان مبتلا، پر خوابی شیوع دارد .
افسردگی معمولاً با اضطراب همراه و بی خوابی و بی قراری در فرد شیوع دارد
غلبه بر افسردگی و افزایش نگرش مثبت :
ازعلت افسردگی خود آگاه بوده و سعی کنید نسبت به آینده خوش بین باشید‍، افکار منفی خود را شناخته و آنها را با افکار مثبت تعویض کنید. بر تجارب مثبت تمرکز کنید.
فهرستی از تکالیف مثبت هفتگی تهیه کنید.
از نظر اجتماعی فعال باشید.
جدولی از فعالیت های روزمره هفتگی تهیه کنید و افزودن فعالیت های اجتماعی را فراموش نکنید.
تفریحاتی برای خود پیدا کنید.
هرگاه احساس تنش می کنید، از روشهای خود آرام بخشی استفاده کنید. به عنوان مثال، برای چندین دقیقه و تا زمان ایجاد آرامش در کل بدنتان بطور آرام و آهسته نفس بکشید.
اهداف واقع گرایانه ای انتخاب کنید.
برای فعال نگهداشتن خود، کاری داوطلبانه انجام دهید.
بپذیرید که هرکسی توانایی های متفاوت خود را دارد و شما بر ویژگی ها و اعمال مثبت خودتان تمرکز کنید.
به هنگام بیان مطالب ، جرأتمند باشید.
سعی کنید نقاط قوت خود را شناخته و توسعه دهید.
روزانه ورزش کنید و فعالیت بدنی مستمر داشته باشید .
ورزش راهی برای درمان :
زمینه ایجاد بیماریهای روانی، بحث پیرامون انتقال دهنده های عصبی و عدم کارکرد صحیح آن (کاهش یا افزایش دوپامین و سروتونین و...) در بروز بیماریهای روانی انکارناپذیر است و یکی دیگر از تأثیرات مثبت ورزش تنظیم در میزان انتقال دهنده های عصبی در سلول عصبی و در نتیجه تعادل و توازن در کارکرد عصبی شخص و کاهش حالت نابهنجاری های روانی است
در مطالعه دکتر وایلس 1150 مرد انگلیسی میانسال طی 10 سال مورد بررسی قرار گرفتند و نتیجه تحقیق حاکی از آن بود مردانی که ورزش منظم دارند یک چهارم کمتر از سایرین به حالت افسردگی یا بیماری های اضطراری دچار می شوند.
مدت ها است که فعالیت بدنی به عنوان راهی برای کسب تناسب اندام و رفع فشار خون بالا، دیابت، چاقی و دیگر بیماری ها هواداران خود را دارد. تحقیقات در حال گسترش نشان می دهد که فعالیت جسمی می تواند سبب تخفیف نشانه های برخی اختلالات روانی مثل اضطراب و افسردگی و مانع عود بعد از درمان شود.
ورزش منظم سلامت جسمی و روحی راحفظ می کند به این صورت که با کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن امید به زندگی را افزایش می دهد و باعث ایجاد شور و نشاط (رفع افسردگی ) جهت انجام فعالیت های روزانه می گردد . ورزش صحیح به بدن کمک می کند تا در کنترل سیستم عصبی به دست آوردن اعتماد به نفس ، کارکردن و تصمیم گیری صحیح در شرایط بحرانی موفق تر عمل کند . افسردگی و فشار روحی به غیر از آن که با شرایط روحی و اعتماد به نفس شخص در ارتباط می باشد با شرایط جسمانی نیز مرتبط است .
انجام تمرینات ورزشی باعث می شود بدن فشار خون خود را تنظیم کند و سیستم های عصبی در مواقع خاصی عکس العمل بهتر نشان دهند . به این ترتیب بدن می تواند کنترل بهتری در شرایط بحرانی و فشارهای روحی داشته باشد . از سویی قدرتمند شدن عضلات باعث می شود شخص از نظر تیپ بدنی بتواند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد . انجام هر نوع ورزشی به طور مستمر و از روی برنامه قابلیت غلبه بر افسردگی را افزایش می دهد اما می توان گفت هرچه ورزش دارای حالت استقامتی باشد نقش بیشتری د رکاهش افسردگی ایفا می کند .
ورزش مستمر به طوریکه بدن شروع به تعرق کند و،به طور کلی ورزش توام با تعریق و افزایش ضربان قلب ،کاهش اضطراب و افسردگی را سبب می شود همچنین باعث افزایش ترشح آنزیم های اندورفین، دانپورفین و انکفالین شده که اثر تسکین دهنده و آرامش بخش دارند.

منابع:
اینترنت، بخش مقالات
افسردگی و ورزش " مقاله‌ای به قلم دکتر "علیرضا غفاری نژاد"
مقاله : تاثیر فعالیت بدنی بر اضطراب و افسردگی (مجید علیلو)
درمان افسردگی با ورزش (کیومرث جباری)
دکتر حسین نجمی، استاد دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران
( برگرفته از سازمان تربیت بدنی )

[ یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]

انواع اختلالات گفتارزبان

انواع اختلالات گفتاروزبان عبارتند از:

1-تاخیر درگفتاروزبان 2- اختلالات روانی گفتار3- اختلالات صوت 4- اختلالات زبانی 5- اختلالات تشدیدی 6- اختلالات تولیدی

توضیحات جامع را در ادامه مطلب بخوانید


ادامه مطلب
[ یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]

ضررهای بیماری وسواس

همان گونه که مى‏دانید مشکل وسواس، موجب اختلال در بسیارى از کارهاى انسان مى‏شود. در ابتدا براى این که شما به صورت جدى‏تر به فکر درمان این بیمارى باشید و راه‏کارهاى ارائه شده را، دقیقاً به کار گیرید به بعضى از اثرات و پیامدهاى وسواس در زندگى انفرادى و اجتماعى اشاره مى‏شود:

1- یکى از ضررهاى جبران‏ناپذیر وسواس، اتلاف وقت و از دست دادن سرمایه ارزشمند عمر است و این خسارت بزرگى است زیرا بازیابى زمان از دست رفته امکان‏پذیر نیست.

2- اسراف در مصرف آب یا چیزهاى دیگر

3- صرف انرژى زیاد براى انجام کارهاى تکرارى

4- بازماندن از انجام کارهاى مهم زندگى از جمله تحصیل یا کارهاى دیگر

5- از دست دادن تمرکز فکرى

6- منزوى شدن و کم رنگ گشتن هویت و شخصیت اجتماعى

7- روبه رو شدن با تمسخر و استهزاى دیگران

8- ایجاد مشکل در خانواده و آزار و اذیت براى آنها و یا کسانى که به نحوى با شخص ارتباط دارند (مانند هم اتاقى‏ها و.) گفتنى است که خوشبختانه این مشکل با جدیت و همّت والاى شما و کسب آگاهى لازم در این رابطه قابل حل است. البته باید با پشتکار و حوصله، به راه کارهاى ارائه شده عمل کنید تا ان شاء الله، مشکل به زودى برطرف گردد.
روش درمان وسواس

این بیماری از آن جهت که هم به عنوان یک بیماری روان تنی شناخته شده است و هم زمینه ساز بسیاری از انحراف های

دینی در انسان است ، دارای روشهای درمانی متعدد است؛ مانند درمان دارویی، مشاوره و درمان روانی و توصیه های دینی.

مشاوره و درمان روانی: در درمان غیردارویى، از الگوهاى مختلف براى کاهش این اختلال بهره مى‏گیرند که به برخى از آنها به طور اجمال اشاره مى‏کنیم زیرا از این تکنیک‏ها متناسب با نوع و شدت و ضعف بیمارى استفاده مى‏شود:

1- شناخت درمانى، در این روش طى جلسات مکرر و متعدد، بینش بیمار درباره تعارضهاى درونى خود به کمک روان‏درمان‏گر تغییر مى‏یابد.

2- رفتار درمانى: روشهاى متعدد و متنوعى است از کارشناس مربوطه بیمار را به کارها و فعالیت‏هایى جهت کاهش سطح اضطراب و در نتیجه فکر یا عمل وسواس او وا مى‏دارد.

3- گاهى نیز روانشناس با ایجاد ارتباط با خانواده بیمار به کاهش ناهماهنگى‏هاى احتمالى در خانواده و تصحیح ارتباطات خانوادگى آنها مى‏پردازد.

روشهای کلی درمان:

برای علاج و درمان این بیماری ابتدا باید نوع آن را شناخت و روش درمانی مناسب با آن را انتخاب نمود . ما در این قسمت به برخی از روشهای کلی مبارزه با این حالت اشاره می نماییم.

1- عدم پاسخ دهی: مهمترین و کلی ترین راه درمان وسواس، بی توجهی به پیام های آن و عدم پاسخ دهی عملی به آن است . این بیماری در صورتی ادامه می یابد و تشدید می شود که به نداهای درونی آن که مبتنی بر تکرار عمل ، یا دقت بی مورد و یا قضاوت غیر منطقی و افراطی نسبت به امور است، پاسخ دهی عملی شود. برای مقابله با این حالت بهترین راه بی اعتنایی به این پیامها و ترتیب اثر ندادن به آنها است. اگر مدتی این روش عملی شود ، به طور قطع از شدت ابتلا به آن کاسته خواهد شد.

2- تقابل به ضد: برای کسانی که از آلودگی و نجاست هراس دارند و این هراس منشا اضطراب و وسواس در آنها شده است ، آلوده سازی عمدی شخص توسط خود او یا دیگران ، از راههای درمان و رفع حساسیت به این امر است . اگر این روش با تکرار تحمل شود به طور قطع موثر خواهد بود.

3- فرمان ایست: در منابع علمی جدید ، برای متوقف کردن افکار وسواسی ، علاوه بر درمانهای دارویی و قبل از آن درمانها ، از روشهای خاصی استفاده می شود که مهمترین آنها روش توقیف فکر نام دارد، بدین ترتیب است که از بیمار خواسته می شود که به طور عمد افکار وسواسی خود را آزاد بگذارد و در این بین ناگهان درمانگر با صدای بلند و بیزار کننده ، فریاد می زند : ایست !؟! به نظر می رسد این عمل جریان فکر وسواسی را متوقف می کند .

درمان دارویی: بیماری وسواس چون دارای ریشه های هورمونی است و با فعالیت های هورمونی بدن نیز در ارتباط است ، پزشکان با تجویز داروهایی سعی می نمایند فعالیت های هورمونی بدن را متعادل سازند و از این طریق کمک می کنند تا فرد بتواند راحت تر با این مشکل طرف شود و آن را از خویش براند.

پیشنهاد های دینی:

در منابع اسلامی و وسواس پدیده شناخته شده ایست و به آن به عنوان وسوسه ای از سوی شیطان اشاره می شود . به عنوان مثال در کتاب اصول کافی ( باب عقل و جهل ) آمده است : در نزد امام صادق (ع) شخصی را به عقل و درایت نام بردند و گفتند او وسواس دارد ، حضرت فرمود : چگونه عاقل است که شبطان را اطاعت می کند؟

توصیه های عملی

1. رساله عملیه مرجع تقلید خود را دقیقاً مطالعه کنید (به خصوص بخش‏هاى مربوط به طهارت، نجاست، غسل و وضو) وخود را ملزم کنید که براى غسل و وضو یا آب کشیدن بدن، لباس و یا چیزهاى دیگر، به همان کیفیتى که در رساله آمده عمل نمایید و از زیاده‏روى جدّاً پرهیز کنید و بعد از این که طبق رساله غسل کردید یا چیزى را با آب شست و شو دادید و آب کشیدید، هیچ گونه شکى در طهارت آن به دل راه ندهید و اگر احساس مى‏کنید، هنوز پاک نشده و یا غسل و وضو تحقق پیدا نکرده، اعتنا نکنید و با همان وضع نماز بخوانید و سایر کارهاى خود را انجام دهید.

2- اگر مبتلا به وسواس در شست و شو هستید، خود را در معرض چیزهاى آلوده و نجس قرار دهید و یا به تجسّم چنین موقعیت‏هایى بپردازید و از انجام دادن آن کار خوددارى نکنید. ، از فردى بخواهید خودش را در معرض این موقعیت‏ها یا موضوع‏هاى ذکر شده قرار دهد بدون این که «واکنش بى اختیارى» از خودش نشان دهد. سپس شما نیز همان کار را انجام دهید. این کار باعث مى‏شود موضوع‏ها یا موقعیت‏هاى اضطراب آور، کم کم اثر خود را از دست بدهد و اضطراب شما کاهش پیدا کند. در واقع ریشه و علت اصلى وسواس (اضطراب) از بین برود.

3- به لحاظ شرعی هر چیزی که قبلا پاک بوده ، تا یقین به نجاست آن نداشته باشیم ، پاک است و نباید آن را نجس فرض کرد ، زیرا مخالف شریعت است .

4- اصولا هر چیزی که نمی دانیم نجس یا حرام است ، پاک و حلال است، زیرا اصل در اشیاء بر پاکی و حلیت است و نجس و حرام بودن دلیل می خواهد. حال درباره چیزهایى که به آنها دست زده‏اید (مثل ظروف و لباس‏ها و یا پا گذاشتن روى فرش‏ها و چیزهایى از این قبیل) در مورد همه اینها حکم طهارت جارى کنید، یعنى، همه آنها را نادیده بگیرید. لازم نیست شما هیچ کدام از آنها را آب بکشید و اگر اشکالى دارد به گردن ما. شما فعلاً موظّف هستید، فقط به راه‏کارهاى ارائه شده، عمل کنید و به حکم طهارت و نجاست، فقط و فقط بر اساس آنچه در رساله آمده عمل کنید.

5- به خودتان تلقین کنید که «وسواس» یک نوع کار شیطانى است و باید هر چه زودتر دست از آن بردارم.

6- به خدا توکل کنید و از او استعانت بجویید تا هر چه زودتر بر این مشکل فایق آیید.

دعا، ذکر و عبادت

در این مورد حتی منابع اسلامی از قول معصومین (ع) روشهای متعددی را برای پیشگیری و درمان وسواس پیشنهاد کرده اند ، که از آن جمله، بهره از ادعیه و اذکار خاصی از جمله (لا اله الاالله) و ( لاحول و لا قوة الابا الله) می باشد که در حقیقت ماحصل همه آن روشها را می توان در ذکر خدا خلاصه کرد .

مذهب و شکوهمندترین جلوه آن؛ یعنی نماز می تواند در زدودن وسواس فکری نقش بسیار مهمی بازی کند. برخی از اذکار و توجهات حین نماز نه تنها با روشها ارایه شده توسط رون شناسان قابل مقایسه است ، بلکه حتی بسیار مؤثر تر به نظر می رسد.

استفاده زبان و ذهن از ذکر غیر المغضوب علیهم و الضالین که جدایی راه مومن را از ابلیس و شیطان نشان می دهد دست کم ده بار ، طی نمازهای یومیه و فیض بردن از سوره مبارکه ناس بعد از حمد ، بخصوص توجه آیات شریفه من شر وسواس الخناس الذی یوسوس فی الصدور الناس به عنوان عواملی قدرتمند در توقف افکار وسواسی مطرحند .

همان طور که اشاره شد ائمه معصوم (ع) که پزشکان حقیقی بشرند ، برای دوری از وسواس ذکر خدا را پیشنهاد کرده اند و این فرمان الهی است که برای ذکر من نماز را به پا دارید (اقم الصلوة لذکری )

[ شنبه ٢۳ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱:٥٢ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]

دوست عزیزی در باره نوع وسواس پسرشون پرسیده بودن

با توجه به تقسم بندی هایی که از گونه های مختلف وسواس وجود داره مانند رفتاری ،فکری و... لازم است که بدانیم وسواس همیشه بد نیست و تا زمانی که موجب آزار دیدن و اذیت شدن و اخلال در پیامد ها و کار های روزانه نشود نمی توان به آن لفظ اختلال را اضافه کرد.

بیشتر رفتار های کودک شما بیشتر جنبه نظم اجتماعی رو بدنبال خود دارد اما اگه احساس می کنید بهم خوردن این نظم واقعا روی کودکتان اثر جدی از جمله خشم و ناراحتی ایجاد می کند و تا کار خود را به اتمام نرساند از آن نمی گذرد به احتمال (تاکید می کنم به احتمال)زمینه ای از وسواس رفتاری در کودکتان دیده می شود.

اما تک فرزند بودن یا توجه بیش اندازه به یک کودک به همان اندازه کم اهمیتی و شرایط اجتماعی و شرایط ژنتیکی بر وسواسی شدن او میتواند تاثیر گذارد.

بنا بر این اگه احساس می کنید این شکل از رفتار های کودکتان نمایانگری از وجود وسواس در اوست پیشنهاد می کنم به یه مشاور رجوع کنید تا از صحت آن یا عدم آن اطمینان حاصل کنید.

و درمان وسواس یا بهتر است بگویم تغییر رفتار وسواسی هر چه زودتر شروع شود جواب سریع تر و موثر تری بدست می آورد.

[ شنبه ٢۳ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱:٢٥ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]
همسران

 نیاز خانمها چیست؟ و با آنها چگونه برخورد کنیم. نیاز آقایان چیست؟ و با آنها چگونه برخورد کنیم.

اولین نیاز آقایان: لطفاً همسر شوهرت باش نه مامانش چون آقایان دوست ندارند مثل بچه ها با آنها  برخورد کنید. مثلاً  1- به نیت کمک، کارهای شخصی مرد را انجام می دهند . 2- با جمله ها بازی می کنند تا از کلام او نگفته ها را بشنوند. 3- خانمها فکر می کنند آقایان فراموشکار، کم حافظه و بیحوصله اند. 4 -خانمها آقایان را نکوهش می کنند .

 5- خانمها یک کارهایی را خودشان به عهده می گیرند و فکر می کنند آقا نمیتواند. دائم اشتباهات آقایان را به آنها گوشزد می کنند.

 خانم ها بهتر است از توانمندی شوهرشان با آنها صحبت کنند آنها را سرکوب نکنند. کارهایی که خود آقایان می توانند انجام بدهند برایشان انجام ندهید. بگذارید خودشان انجام بدهند . به آنها امر و نهی نکنید به آنها دستور ندهید . به آنها اعتماد کنید از همان کودکی . هر کاری که مامان بازی بوده را نسبت به شوهرتان انجام ندهید.

 

آقایان نیاز به استدلال و تفکر دارند. وقتی آقایان ذهن درگیری دارند دوست دارند در تنهایی فکر کنند. مزاحم آنها نشوید رهایشان کنید. مردها تشنه ، و محتاج تشکرند نیاز دارند که از آنها تشکر شود خانم ها دو جا این کار را نمی کنند 1- وقتی کار کوچکی است. 2- وقتی وظیفه شان را انجام بدهند.  آقایان نیازمند تعریف وتمجید هستند یعنی وقتی کاری انجام می دهند بگویید آفرین.

خدا به پیغمبر می گوید : می دانی من هستی را خلق نکردم مگر به خاطر تو می دانی تو و هستی را خلق نکردم مگر برای علی و می دانی تو و هستی و علی را خلق نکردم مگر به خاطر فاطمه . اگر فاطمه نبود هیچکدامتان را خلق نمی کردم هستی طفیلی یک زن است .

خانمها : محدوده حرف زدنتان را مشخص کنید آقایان زمانی به شما دل می دهند که بتوانند روی حرفتان تمرکز کنند. اگر نگویید هدفتان از ، محدوده حرف زدنتان چیست آقایان صحبت نمی کنند . اگر هدف و زمان و حدود را مشخص کنید آقایان با شما حرف می زنند . اگر همیشه به آنها زمان بدهید حاضرند حرفتان را گوش کنند. " به او بگویید 5 دقیقه می خواهم یک جریانی را تعریف کنم" . مردها باید مورد تأیید قرار بگیرند اگر خواستند کاری انجام بدهند به آنها نگویید نه ، به آنها بگویید تو می توانی تو توانایی آن راداری.

وقتی مرد می خواهد کاری انجام بدهد او را تأیید نکنید. تکذیب هم نکنید. مخالفت هم نکنید. چون مخالفت دردسر سازمی شود. مردها باید از جانب خانمها مورد قدر دانی قرار بگیرند. حداقل روزی یکبار به آنها بگویید از اینکه تو همسر منی خوشحالم یا اینکه تو فوق العاده ای .

 

وقتی بچه به دنیا می آید در معرض توجه مرد هم قرار می گیرد. به او بگویید من خیلی خوشحالم که تو اینقدر بچه مان را دوست داری . آقایان دوست دارند خانمها احساساتشان را بروز دهند . خانمها دوست دارند به آنها خوش بین باشید.  آموزش ها یاد داده که با هم رقابت کنیم ولی خانمها دوست دارند که با هم همکاری کنید . آموزش ها یاد داده که آقایان مستقل باشند ولی خانمها دوست دارند بعضی وقتها به آنها احساس نیاز کنید .

 

نکاتی در مورد خانمها :

پیامبر (ص) می فرمایند: من از دنیای شما 3 چیز را بیشر دوست دارم 1- عطر و بوی خوش 2- زن.  3- نماز که نور چشم من است . هر دستگاهی که پیچیده تر باشد حساسیتش بیشتر است پیچیدگی خانمها در مقایسه با آقایان مثل کامپیوتر در مقایسه با ماشین حساب است لطمه پذیری و صدمه پذیری خانمها بیشتر است چون خانمها پیچیده تر هستند. برخورد با آنها حساس تر نکات و ظرافتهای بیشتری باید در مورد آنها رعایت شود. 

خانمها مثل موج هستند گاهی در اوج انرژی گاهی فروکش کرده و آرام.

نیاز خانمها:

خانم ها به درک و توجه نیاز دارند. جنس زن نیاز دارد که با او رفیق و صمیمی باشی او را ببینید، رای و نظرش برای شما مهم باشد خواسته هایش مهم باشد. به حرفهایش بها بدهید. در این صورت خانم متوجه می شود درکش کردی . برای همه چیز از دختر و همسرتان تشکر کنید و از آنها تعریف کنید . "مثلاٌ اگر تو نبودی من اینقدر رشد نمی کردم". خانمها نیاز به درک و توجه دارند . خانمها مثل موج هستند گاهی در اوج انرژی گاهی فروکش کرده و آرام. از جمله های خوب برای خانمها استفاده کنید مثل خدا تو رو از آسمون فرستاده . تو خوبی مثل فرشته ها .

 

یک سری جملات هست که خانمها میل به شنیدن ندارند( جند بار در مورد این موضوع صحبت کنیم ما که مثلاٌ در موردش به توافق رسیده بودیم نمی خوای دست از سر این موضوع برداری بازم شروع کردی، آرام باش، سخت نگیرو....).  آقایان، از جزئیات ذهنتان با خانمها صحبت کنید در مورد همه مسائل با خانمها صحبت کنید . مثلاٌ ا گر مشکلی در کارتان هست بگویید . نگذارید خانمها مثل کارآگاه از زیر زبانتان بکشند خودتان بگویید نظر آنها را در مسائل مختلف جویا شوید. خانمها می خواهند شنیده بشوند نه اینکه آقایان دائم برای آنها صحبت کنند باید بیشتر به آنها گوش کنید.

فضای احترام را به خانه هایتان وارد کنید . آقایان، طوری خانمتان را صدا کنید که انگار مال شماست. همسرم ، دسته گلم ، عزیز دلم .

خانمها از آقایان قوت قلب می خواهند به آنها بگویید همیشه پشت آنها هستید. دل آنها را خالی نکنید. حتی به شوخی . خانم ها به مرد مقتدر نیاز دارند یعنی مسئولیت پذیر باشید و تعهد بیشتری به زن و بچه داشته باشید . خانم ها به شدت بر زمان مسلط اند و بسیار به مناسبت ها اهمیت می دهند. آقایان، مناسبت های خاص را در تقویمتان بنویسید. نیاز به امنیت دارند از آنها انتقاد نکنید احساس نا امنی می کنند . آقایان، مراقب جزئیات رفتارشان باشند.

 

وقتی با خانم ها حرف نزنید و مبهم باشید و به خانم ها توجه نکنید. وقتی دائم از آنها انتقاد کنید وقتی نسبت به مناسبت ها فراموش کارید. وقتی رفتارتان با خانمها سرد است . وقتی نمی گویید چرا عصبی هستید و مشکل دارید. وقتی به خانمها گوش نمی کنید . وقتی از نیازهایشان غافلید، موجب نا آرامی خانمها می گردد. توجه داشته باشید که همه چیزها و احتیاجاتی که خانم ها دارند آقایان هم دارند و همه احتیاجات و نیازهایی که آقایان دارند خانمها هم دارند. گر چه بعضیهایشان مخصوص همان گروه است. تفکیک نیازها فقط برای این بود که مشخص شود نیاز آقایان به چه بیشتر است و نیاز خانم ها به چه چیز.

 

برگرفته از سخنرانی آقای فرهنگ

موسسه خانواده مطهر

[ چهارشنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱:٢٥ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]
کودک

سارا بشدت از آلوده شدن می‌ترسد ، اگر او احساس آلودگی بکند ، به هیچ وجه نمی‌خواهد بدن خود و یاحتی چیزهای متعلق به خود را در خانه و دور و بر آن لمس کند. او به هیچ وجه دستگیره درها و حتی شیر آبی که قبلا دست دیگران به آنها خورده را لمس نمی‌کند و درها را با پا و یا با آرنج خود باز می‌کند و حتی شیرهای آب را با آرنج خود باز و بسته می‌کند.

سارا سعی می‌کند از دستکش برای گذاشتن آشغال‌ها در ظرف آشغال استفاده کند. او به هیچ وجه حاضر نیست چیزی را از زمین بردارد ، با دیگران دست نمی‌دهد و به طور کلی از دست زدن به هر چیزی که به نظرش آلوده می‌رسد اجتناب می‌کند.

 

به گزارش جام جم اختلال وسواس فکری - عملی‌( Obsessive Compulsive Disorder ) در کودکان به صورت تفکرات مزاحم و تکرار کلیشه‌وار رفتارهای خاصی بروز می‌کند که موجب نگرانی آنان می‌شود. این‌گونه افکار ناخواسته بوده و همیشه مزاحم و ناراحت‌کننده هستند.

 

رفتار و عادت‌های وسواسی ، اعمالی هستند که کودک آن ها را بارها و بارها تکرار می‌کند. این افکار نه ‌تنها خوشایند نبوده بلکه مفید هم نیستند. در بسیاری از موارد ، وسواس در کودکان همانند بزرگسالان است ولی غالبا تشخیص و درمان نمی‌شود.

چنانچه این وسواس درمان نشود ، نه تنها باعث ناراحتی و استرس بیشتر کودک شده بلکه ممکن است موجب اختلالاتی در امور تحصیلی ، روابط طبیعی اجتماعی و رشد عاطفی وی ‌شود.

وقتی وسواس کودک بسیار شدید باشد ، دوستان و همکلاسی‌های او علائم و نشانه‌های وسواس او را به سخره گرفته و باعث گریه و آزار او می‌شوند. عاقبت کودک منزوی و از مدرسه گریزان می‌شود.

کودک

وسواس نتیجه ترکیب عوامل مختلف زیستی (ژنتیک) ‌، روانی و اجتماعی است. در فردی ممکن است علل عمده این بیماری، عوامل زیستی (ژنتیک)‌ باشند ، در حالی که در فرد دیگر ، ممکن است عوامل روانی یا اجتماعی باشند. شرایط زندگی اجتماعی شامل وقایع بسیار جدی در دوران کودکی و نوجوانی است که فرد ممکن است از نظر عاطفی کمبود داشته باشد. از طرف دیگر وقایع کم‌اهمیت دیگری مثل تغییر شغل و مدرسه نیز می‌تواند باعث شدت آن شوند.

 

شایع‌ترین نشانه‌های رفتارهای وسواسی‌

- ترس از گرد و خاک و عفونت و بیماری که با شستشوی وسواسی همراه شود ، از جمله شایع‌ترین نشانه‌های رفتار وسواسی است. افکار وسواسی هراس از کثیفی و عفونت‌ها و نیز اعمال وسواسی است که با شستشوی فراوان و نامتناسب همراه است. ترس از کثیفی و عفونت، اغلب در هر دو گروه دختران و پسران مشاهده شده است.

بعضا شستشوی وسواسی چنان شدید می‌شود که به خشکی مفرط پوست دست و پا، حساسیت و پوسته شدن و حتی کنده شدن پوست بدن و نهایتاً مشکلات جدی‌تر می‌انجامد.

 

- دومین نشانه شایع از علائم وسواس، چک کردن‌های مداوم است. کودکی که از علائم وسواس به صورت چک کردن در عذاب است، به طور مداوم و بکرات موارد خاصی را چک می‌کند. به عنوان مثال، هر 5 دقیقه یک بار به در منزل سر می‌زند تا مطمئن شود کاملا بسته است .

 

- یکی دیگر از انواع شایع افکار وسواسی به بیماری و مرگ مربوط می‌شود. به افکار وسواسی در ارتباط با بیماری، غالبا مالیخولیا گفته می‌شود که کودک همواره فکر می‌کند به نوعی بیماری مبتلا است. کودک در ذهن خود به بررسی این افکار می‌پردازد و هر قدر که سعی می‌کند در مقابل آنها مقاومت کند، متاسفانه موفق نیست.

 

- تمایل به پاکیزگی و نظم . نیاز به ایده‌آل بودن در بسیاری از کودکان خصوصا در مراحل خاصی از رشد دیده شده ولی اگر این تمایل تقویت و یا در آن زیاده‌روی شود ، می‌تواند نشانه‌ای از وسواس باشد که تصحیح چندین و چند باره تکالیف شب و یا غلط‌گیری و پاکنویس کردن مکرر یک نامه نمونه‌هایی از این رفتار است.

 

بعضی از کودکان مبتلا به وسواس نظم، تمایل زیادی به نظم بخشیدن به امور دارند ، مثلا همه وسایل اتاق باید در مکان خاصی و با نظم مخصوصی قرار گرفته باشد.پاره‌ای از کودکان مبتلا به شمارش‌های وسواسی‌اند ، مانند شمارش یک عدد خاص، شمارش با فواصل معین، شمارش ضمن حرکت. به عنوان مثال کودک احساس می‌کند باید تمام پنجره‌ها و یا منازل را در طول مسیرش بشمارد.

در مقاله ی بعد راجع به چگونگی درمان وسواس در کودکان و همچنین نقش خانواده در این روند می پردازیم.

جمع آوری : داوودی

مقالات مرتبط :

وسواس در نوجوانی

[ چهارشنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]
 
   
 
   
   
   
 
تی ‌ام یک تمرین ساده ذهنی است که روزی با دوبار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در یک جای راحت با چشمان بسته انجام می‌شود. این تمرین استراحت عمیقی به سیستم عصبی می‌دهد که دو برابر عمیق‌تر از خواب است. تحقیقات علمی نشان داده ضریب سوخت و ساز بدن در همان دقایق اول ۱۶% کاهش می‌یابد. در صورتی‌که در خواب عمیق شبانه بعد از ۴ الی ۵ ساعت خواب، این ضریب حدود ۸% کاهش می‌یابد.
این استراحت که به‌صورتی کاملاً طبیعی بدون هیچگونه سعی و تمرکز و کنترل به‌دست می‌آید، باعث می‌شود تنش و فشارهای عصبی (استرس‌ها) که با خواب از بین نمی‌روند، برطرف شوند. تحقیقات علمی ثابت کرده است که این تمرین با استراحتی که به سیستم عصبی می‌دهد باعث می‌شود تمرین‌کننده آرامش عمیق‌تری نسبت به آرامش که از طریق مطالعه، شنیدن موسیقی یا به صورت استراحت عادی دریافت می‌کند، به‌دست آورد. یادگیری تکنیک تی ام بسیار ساده است ولی حتماً می‌بایست توسط معلمی که دوره تربیت معلم را در دانشگاه ماهاریشی گذرانده باشد تعلیم داده شود زیرا بعد از یددن این دوره، معلم صلاحیت انتخاب تکنیک و هدایت تجربیات شاگرد را دارد.
● تأثیرات فیزیولوژیک تکنیک تی ام
در دنیا بیش از ششصد تحقیق علمی در زمینه تکنیک تی‌ ام در حوزه‌های فیزیولویکی، روانشنسی، جامعه‌شناسی در طی ۴۰ سال گذشته انجام شده است. این تحقیقات نشان می‌دهند که اگر این تمرین صحیح تعلیم داده شود و مرتب انجام شود:
▪ تنش‌ها و خستگی‌های عصبی را از بین می‌برد.
▪ خواب را تنظیم می‌کند.
▪ سلامت جسمانی را افزایش می‌دهد.
▪ ضریب مقاومت الکتریکی پوست را افزایش می‌دهد. در نتیجه مقاومت انسان را در مقابل بیماری‌ها و ناملایمات بالا می‌برد. یکی از ویژگی‌های تی ام این است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و باعث پیشگیری از بیماری‌ها می‌شود.
می‌دانیم که پیشگیری مهمتر از درمان است و دانشمندان ثابت کرده‌اند که انباشته شدن فشارهای عصبی باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود و بدن را در مقابل بیماری‌ها مستعد می‌سازد.
▪ فشار خون را تنظیم می‌کند و باعث بهبود عملکرد قلب و عروق می‌شود.
▪ باعث کاهش تمایل به مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر می‌شود.
▪ سن بیولوژیکی را نسبت به سن تقویمی کاهش می‌دهد.
بسیاری از تغییرات مثبت فیزیولوژیکی دیگر طی سال‌های اخیر در بین تمرین‌کنندگان تجربه شده است از جمله: تأثیر مثبت آن در بهبود ناراحتی‌های معده و روده، میگرن، دردهای عضلانی و استخوانی و ...
● تأثیرات درونی و بیرونی تی‌.ام
علم در سال‌های اخیر ثابت کرده است که روزانه میلیون‌ها سلول در بدن ما در حال تغییر و بازسازی هستند، طی یک سال تقریباً با همهٔ اتم‌ها و سلول‌های بدن تغییر می‌کنند و این تغییرات به‌وسیله آگاهی یا شعور درونی بدن انسان هدایت می‌شوند و بدن ما نیز مانند آئینه‌ای است که آگاهی ما را منعکس می‌کند. زیبائی بیرونی بستگی به زیبائی رونی دارد و تکنیک تی ام وسیله مؤثری است که می‌تواند این آگاهی یا شعور درونی را بیدار کند و باعث پالایش جسم و سیستم عصبی شود و نتیجه آن خوشحالی، آرامش و سبکبایل است که باعث جذابیت بیرون می‌شود.
قابل توجه است که وقتی کسی از درون آرامش دارد، ناخودآگاه این آرامش را به دیگران منتقل می‌کند و مسلماً چنین حالتی موجب جذب دیگران می‌شود، ما می‌دانیم که هر کاری از فکر ناشی می‌شود و فکر از جابجائی درون، منشاء شعور خلاق در درون هر فرد در سرچشمه افکار قرار دارد. در زمان تمرین تی ‌ام، ذهن مراحل کم‌فعال خود را تجربه کرده به سرچشمه افکار (مرحله کمترین هیجانات آگاهی) می‌رسد. فیزیک مدرن کوانتم مرحله‌ای را به ما معرفی می‌کند به نام ”مرحله خلاء“ که مشابه مرحله کمترین هیجانات آگاهی است. فکر در سرچشمه خود قدرت بسیار زیادی دارد فقط کافی است ما بتوانیم مراحل آرامتر ذهن را تجربه کنیم.
   
   
 
 
      ماهنامه طمطراق
[ سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]

از آنجائی که بیشتر ما انسان‌ها، دچار دشمنی با خود هستیم. همواره خود را سرزنش و ملامت می‌کنیم (چرا این کار را کردی، این حرف را زدی یا این واکنش را نشان دادی و به دیگری یا دیگران آسیب رساندی و یا چرا از حق خود دفاع نکردی و اجازه دادی تا حق تو پایمال شود، تو انسان ضعیفی هستی و ...) و یا خود را خوب دوست نداریم زیرا به‌عنوان نمونه از نظر ظاهری آنطوری که می‌خواهیم، نیستیم و یا خود را قبول نداریم.

-------------------------------------------------------------------------------------------

 
 
 
   
 
   
   
   
 
این تکنیک‌ها به‌طور تقریبی برای درمان تمام بیماری‌های روحی - روانی و جسمی ما عالی عمل می‌کنند.
۱) تکنیک دوستت دارم
از آنجائی که بیشتر ما انسان‌ها، دچار دشمنی با خود هستیم. همواره خود را سرزنش و ملامت می‌کنیم (چرا این کار را کردی، این حرف را زدی یا این واکنش را نشان دادی و به دیگری یا دیگران آسیب رساندی و یا چرا از حق خود دفاع نکردی و اجازه دادی تا حق تو پایمال شود، تو انسان ضعیفی هستی و ...) و یا خود را خوب دوست نداریم زیرا به‌عنوان نمونه از نظر ظاهری آنطوری که می‌خواهیم، نیستیم و یا خود را قبول نداریم. این تکنیک بسیار عالی جواب می‌دهد. ما از طریق این تکنیک خود دوست‌داریِ صحیح را خود شکل می‌دهیم. ما باید خود را دوست بداریم. همانطوری که هستیم و با تمام نقاط قوت و ضعفمان باید خود را دوست بداریم یا تمام کارهای بد و یا خوبی که تا به حال انجام داده‌ایم؛ زیرا ما انسان هستیم و خداوند فرموده که ”آنان جایزالخطا است“ در عین حال، سعی خواهیم کرد تا از خطاهای خود درس بگیریم و آنها را از این به بعد تکرار نکنیم. مما باید خود را دوست بداریم، زیرا آفریدهٔ خداوند هستیم و از اینکه انتخاب شده‌ایم تا باشیم، به‌طور حتم ارزشمند هستیم. اما هنوز مسیر درستی را که باید در آن قدم بگذاریم که رسالت ما به روی این کره خاکی است را نیافته‌ایم. گاهی نیز احساس گناه باعث دشمنی با خود می‌شود و به این دلیل ممکن است که دیگر خومان را دوست نداشته باشیم، این احساس می‌تواند واقعی باشد، یعنی به طور حتم از نظر جامعه، عرف، مذهب و یا خانواده مرتکب گناهی شده‌ایم و یا فقط خودمان آن را گناه می‌پنداریم.
بقیه در ادامه مطلب..................


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]

به چشم کسان کز بصر یافت نور

پدید است مقدار هر کس ز دور

(امیر خسرو دهلوی)

 

 

شخصیت وابستهDependent Personality))

شخصیت وظیفه شناس

شخصیت وسواسی (Obsessive)

شخصیت دارای اعتماد  به نفس بالا

ویژگی های خلقی شخصیت افسرده

شخصیت مِهر طلب

ویژگی های افراد خود شکوفا ( Self- actualized)

شخصیت نمایشی

پذیرش ( خود، دیگران، طبیعت)

شخصیت مراقب

آنچه افراد سالم از آن می رنجند

ویژگی های شخصیت حساس

خودانگیختگی، سادگی، طبیعی بودن

شخصیت فارغ البال

مسئله مداری

شخصیت ماجراجو

خود مختاری، استقلال فرهنگ و محیط، اراده

شخصیت پرشور

استمرار تقدیر و تحسین

شخصیت متلون

حس همدردی

شخصیت جدی

روابط بین فردی

شخصیت با خصیصه های فردی

ساختار مـَنشی مردم گرا

شخصیت پارانوئید یا سوء ظنی (Paranoid Personality)

تشخیص بین وسیله و هدف

شخصیت اسکیزوئید (Schizoid)

شوخ طبعی

شخصیت اسکیزوتایپی(Schizotypal)

خلاقیت

شخصیت ضد اجتماعی ( Antisocial)

مقاومت در برابر فرهنگ پذیری

شخصیت نمایشی یا هستیریک ( Histrionic)

کیفیت کناره گیری و نیاز به خلوت و تنهایی

شخصیت خود شیفته(Narcissistic)

نتیجه گیری

شخصیت اجتنابی (Avoidant)

 

 

ویژگی های مهم شخصیت دارای اعتماد به نفس

یکی از معیارهای انتخاب همسر در نظر گرفتن خصوصیات شخصیتی وی و همسانی آن با شخصیت فردی است که می خواهد ازدواج کند. البته پی بردن به این مهم کاری دشوار و  کاملاً تخصصی است ولی جهت شناخت بهتر جوانان عزیز و آشنایی بیشتر آنها به معرفی چند تیپ مختلف شخصیتی می پردازیم.

لازم به ذکر است مطالبی که مطرح می شود فقط در کلیات مصداق دارد و شاید در مورد تک تک افراد صدق ننماید، قصد ما بیشتر افزایش اطلاعات جوانان و نوجوان عزیز است و جهت بررسی و تحلیل مشکلات خاص به آنها توصیه می شود حتماً به مراکز مشاوره و روان درمانی مراجعه فرمایند. با بیان این مقدمه ابتدا به  معرفی بعضی از انواع تیپ های شخصیتی می پردازیم و در قسمت های بعد به شما می گوییم که چه همسری مناسب هر تیپ شخصیتی است.

 

 

 

شخصیت وظیفه شناس

وظیفه شناس ها به اصول اخلاقی پای بند هستند و تا کارشان را درست و تمام انجام ندهند، آرام نمی گیرند. آنها به خانواده خود وفادارند و از مقامات مافوق اطاعت می کنند. کار زیاد، ویژگی بارز این گونه ی شخصیتی است وظیفه شناس ها موفقیت طلب هستند، هیچ پزشک، وکیل، دانشمند یا مقام اداری موفق بدون برخورداری از این ویژگی شخصیتی نمی تواند در کارش موفقیتی کسب کند.

بقیه در ادامه مطلب........


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ٦ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٩:٤٢ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]
حمام جایى است که شما از قید و بندهاى خود رها مى‌شوید و درون خود را آشکار مى‌سازید. مثلا گاهى ممکن است شما وانمود کنید که بطرى شامپو میکروفون است و صداى شرشر آب صداى کف زدن و تشویق است. شما در رویاى اجراى یک نمایشنامه هستید و تنها مى‌توانید پشت درهاى بسته آن را به نمایش بگذارید. به گفته اسکچر این گونه افراد شخصیت جالبى دارند، اما پشت درهاى بسته بیشتر احساس امنیت مى‌کنند.‌

فرهنگ آشتی: استیون اسکچر، روان‌شناس آمریکایى معتقد است هر کارى که ما انجام مى‌دهیم بازتابى از شخصیت واقعى ما است و حمام نیز جایى اختصاصى است که ما در آنجا آزاد هستیم تا خودمان باشیم بنابراین عادات حمام کردن مى‌تواند حاوى اطلاعات مفید شخصیتى باشد.‌‌

‌حمام نتیجه‌گرایان
معمولا حمام کردن افراد فعال 6 تا 10 دقیقه طول مى‌کشد. لیف زدن، شامپوى سر، آبکشى موها و سپس ماموریت تمام مى‌شود. اگر در این گروه قرار دارید ویژگى شما این است که همیشه در انجام کارها به دنبال یافتن راه حل سریع و مناسب هستید. شما دقیقا مى‌دانید که چه کارى مى‌خواهید انجام دهید و کار خود را با کیفیت انجام مى‌دهید. شما فردى هدف‌گرا هستید و شخصیتى از نوع شخصیتA ‌ ‌دارید. افراد داراى این شخصیت افرادى هستند که خونسرد نیستند، زمان برایشان بسیار مهم است، بعضى مواقع در ارتباط با موقعیت خود احساس عدم امنیت مى‌کنند، حس رقابت دارند، پرخاشگر هستند، معمولا چند کار را با هم انجام مى‌دهند و معتاد به کار مى‌شوند و کمترین تاخیر در انجام کارها هم آنها را ناراحت مى‌کند.‌‌

‌حمام نمایشى‌ها
حمام جایى است که شما از قید و بندهاى خود رها مى‌شوید و درون خود را آشکار مى‌سازید. مثلا گاهى ممکن است شما وانمود کنید که بطرى شامپو میکروفون است و صداى شرشر آب صداى کف زدن و تشویق است. شما در رویاى اجراى یک نمایشنامه هستید و تنها مى‌توانید پشت درهاى بسته آن را به نمایش بگذارید. به گفته اسکچر این گونه افراد شخصیت جالبى دارند، اما پشت درهاى بسته بیشتر احساس امنیت مى‌کنند.‌

‌حمام در جستجوى آرامش
شما حمام کردن را بیش از حد طبیعى دوست دارید، چون حمام کردن به شما انرژى را که مى‌خواهید مى‌دهد. درست مانند این است که شما بخواهید دوباره خود را شارژ کنید. براى شما حمام کردن مثل نوشیدن یک فنجان قهوه است در این صورت شما از جمله افرادى هستید که همیشه نیاز به نیروى کمکى از بیرون دارند. چه این نیروى کمکى والدین‌تان باشد یا معلم‌تان یا رئیس‌تان. شما هیچگاه خودتان شروع نمى‌کنید اما با کمک دیگران مى‌توانید به هدف برسید.‌

‌حمام خیال بافان
شما چه به فکر ثبت اختراعى باشید یا فکر حل مشکلات روزمره خود باشید، اگر خیالباف باشید، از آن دسته افرادى هستید که مشتاق هستند زمانى را به تفکر اختصاص دهند.
شما آدم خیال بافى هستید و این خیال‌بافى را بیشتر زیر دوش انجام مى‌دهید. حمام براى شما جایى است که به رویاهایتان فکر مى‌کنید و البته در برخى افراد بهترین افکار در حمام به ذهن آنها خطور مى‌کند

[ چهارشنبه ٦ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٩:۳۸ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]

 چکیده زندگینامه راجرز

نقش و وظیفه درمانگر در نظریه مراجع محوری راجرز

 

چگونگی شروع رویکرد مراجع محوری راجرز

 

ماهیت اضطراب در نظریه راجرز

 

طبیعت و ماهیت بشر در نظریه مراجع محوری راجرز

 

مراجع در نظریه مراجع محوری راجرز

هدف های مشاوره و روان درمانی مراجع محوری راجرز

تکنیکها و ابزار مشاوره مراجع محوری راجرز

مراحل شکل گیری مشاوره و روان درمانی مراجع محوری

پدیدار شناسی انسانی در مشاوره و روان درمانی مراجع محوری راجرز

تقابل جبر و اختیار در نظریه راجرز

و......

در دمه مطلب


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ٦ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٩:٠۱ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]

اگر اعتماد به نفس شما در انجام کارهای خاص باشد ، هرگز اعتماد به نفس واقعی نخواهید داشت.

باربارا دی آنجلیس

[ جمعه ۱ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٧:۳٦ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ( آرش ) ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

مجری و مدرس دوره های متعددی چون کارگاه های آموزشی ازدواج ، روابط زوجین ، مهارتهای زندگی ، PME ، درگیری های زوجین ،‌پیشگیری از آسیب های اجتماعی ، پیشگری از مواد مخدر ، بهداشت روان ،مهارتهای شغلی و حرفه ای ، آزمون های روانشناختی و . . . ! ................................................ همکاری های گوناگون با بهزیستی ، شبکه بهداشت و درمان ، دانشگاه ، آموزش و پرورش ، اداره زندان ها ، نیروی انتظامی ، موسسات NGO ،‌گروه های NA و . . . ! ................................................. عاشق مشاورم و اعتقاد دارم روزی مشاور عضوی از خانواده همه انسانها خواهد شد. شما می توانید ذهنیت های خود را توسط ابزار ارتباط با ما به صورت خصوصی ارسال نمائید
امکانات وب
تماس با ما
ایران رمان